بهترین سفیدکننده دندان

وقتی شما لبخند خود را دوست ندارید میتوانید در موقعیت های اجتماعی احساس اضطراب و اعدم اعتماد به نفس داشته باشید. سفیدی دندان فاکتور مهمی در زیبایی ظاهری فرد به حساب می آید. وقتی دندان ها به دلایل مختلف سفیدی ذاتی خود را از دست می دهند، بسیاری از مردم به فکر می افتند که چگونه می توان سفیدی و زیبایی از دست رفته را به دندان هایشان برگردانند. در اینجاست که به سفیدکننده دندان روی می آورند. این مقاله توسط تیم دکتر مهریزی متخصص ارتودنسی تهیه شده است. با ما همراه باشید.

انواع محصولات سفیدکننده دندان

از انواع سفید کردن دندان به شکل طبیعی و بدون مراجعه به دندانپزشک می توان به خمیر دندان های سفید کننده، نخ دندان سفید کننده، دهانشویه، پودرهای سفیدکننده دندان، کیت سفید کننده دندان، نوار و قلم سفید کننده دندان اشاره کرد.

تفاوت خمیر دندان، نوار، قلم و لیزر سفید کننده

تفاوت اصلی بین نوارها، خمیردندان ها و قلم ها در قدرت فرمول سفید کننده است. نوارها حاوی بیشترین غلظت مواد فعال هستند و به دنبال آن قلم ها و به دنبال آن خمیر دندان قرار دارند. شایان ذکر است که درمان‌های نوری شامل ژل‌های سفیدکننده نیز می‌شوند، اما وقتی با نور (که لکه‌ها را ضعیف می‌کند) همراه شوند، درمان مؤثرتر است.

با استفاده از نوارهای سفیدکننده، نتایج سریع‌تری به دست می‌آورید، زیرا غلظت بیشتری از مواد سفیدکننده وجود دارد و آنها نسبت به خمیردندان شما طولانی‌تر با دندان‌های شما تماس دارند». ایده آل این است که از هر دو درمان به همراه استفاده کنید: نوارهای سفید کننده 3 تا 5 روز متوالی هر دو ماه یکبار و سپس تمیز کردن روزانه با خمیر دندان سفید کننده برای حفظ نتایج.

سوال شما : تفاوت ارتودنسی کودکان با ارتودنسی ثابت

معرفی و انتخاب بهترین سفید کننده دندان

خمیر دندان سفید کننده

ارزان ترین و دم دست ترین راه سفید کردن دندان استفاده از خمیر دندان سفید کننده است. این روش در بسیاری از جاها ظاهرا می تواند موثر هم باشد. عیب اصلی استفاده از خمیر دندان سفید کننده دندان این است که اصولا مبنای تاثیر خمیر، در سفید کردن دندان، بر برداشتن لایه ای از مینای آن استوار است. یعنی خمیر دندان به خودی خود تاثیری در روشن کردن دندان ندارد و با ساییدن و برداشتن لایه های رنگی روی دندان ها موجب سفیدی آن ها می شود. این روش به مرور باعث ضعیف شدن و آسیب دندان مینای دندان می گردد. به همین علت استفاده طولانی مدت از خمیردندان سفید کننده توصیه نمی شود.

نخ دندان سفید کننده

نخ سفید کننده هم جزء وسایلی است که طرفداران خاص خودش را دارد. از مزیت های استفاده از نخ سفید کننده، این است که می تواند برای سفید کردن نقاطی از دهان و دندان که دور از دسترس هستند، استفاده شود. همچنین می توان در نخ دندان از مواد طعم دهنده و نرم کننده و یا مقابله کننده با ایجاد پلاک، استفاده کرد. البته استفاده از نخ دندان به طور کلی اثر کمی در سفید شدن دندان ها دارد. می توان گفت، نخ دندان بیشتر از آنکه حالت درمانی و سفید کنندگی داشته باشد، موجب پاک شدن دندان و جلوگیری از لکه دار شدن آنها می شود.

لینک مفید: متخصص ارتودنسی لینگوال

دهانشویه های سفید کننده

استفاده از دهانشویه های مخصوص هم راهی دیگر برای برگرداندن سفیدی و درخشش به دندان هاست. نحوه کار اغلب دهانشویه های سفید کننده، بر استفاده از ماده هیدروژن پر اکسید استوار است. هیدروژن پر اکسید یا آب اکسیژنه، یک ماده بی رنگ، بی بو، تلخ مزه و سفید کننده است که یک اکسید کننده قوی به حساب می آید. شاید همین خصوصیت آخر آب اکسیژنه و دهانشویه کافی باشد تا متوجه شوید که از دهانشویه هم نباید برای مدت طولانی جهت سفید کردن دندان ها استفاده کرد.

پودر سفید کننده دندان

پودر سفید کننده دندان را هم می توان جزء بهترین محصولات سفید کننده دندان به حساب آورد. وجود فلوراید و داشتن طعم های مختلف جزء خصوصیات پودرهای مختلف سفید کننده دندان است. البته اساس کار پودر سفید کننده دندان هم مانند خمیر دندان های سفید کننده برداشتن لایه نازک از روی دندان است. برای رسیدن به این منظور در پودرهای سفید کننده، از ماده ای به نام سیلیس استفاده می شود. این گونه می توان دلیل به کار رفتن فلوراید در پودر برای تقویت مینای دندان توجیه کرد. با این حال استفاده از پودر سفید کننده، یک روش کاملا موقتی است و استفاده طولانی مدت آن هرگز توصیه نمی شود.

کیت سفید کننده دندان

استفاده از کیت یا پک سفید کننده دندان هم طی چند سال اخیر بسیار رایج شده است. این کیتها در دو نوع قابل استفاده در مطب و خانگی ارائه می شوند. بسته به میزان سفید کنندگی درخواستی مواد و لوازم این کیت ها هم می توانند متغیر باشند. مواد و لوازم استفاده شده در کیت های سفید کننده تخصصی و خارج از بحث هستند، اما به طور کلی چندین سرنگ با خاصیت های مختلف، شید و آداپتور جزء مواد و لوازم استفاده شده در کیت هستند.

استفاده از کیت سفید کننده چه از نوع استفاده در مطب و چه خانگی، مزایا و معایب خاص خود را دارد. برای مثال سرعت عمل در کار و تعیین میزان سفید شدن دندان ها، می تواند جزء مزایای استفاده از کیت باشد. از سوی دیگر شاید بتوان گفت، استفاده از کیت بیشتر از سایر سفید کننده ها موجب حساسیت دندان ها می شود. همچنین سفیدی دندان به دست آمده از کیت سفید کننده طولانی مدت نیست و بعد از مدتی از بین می رود. افرادی که دارای پوسیدگی دندان یا بیماری لثه هستند، باید در استفاده از کیت دقت و احتیاط کنند. چرا که گاهی استفاده نا درست از این کیت ها باعث از بین رفتن بافت لثه می شود.

نوار سفید کننده دندان

نوارهای سفید کننده، بیشترین غلظت مواد موثر را دارند. برای همین استفاده از آن ها سریع ترین نتیجه را در پی خواهد داشت. معمولا ماده اصلی تاثیر گذار در نوار سفید کننده مانند خیلی دیگر از موارد مشابه، آب اکسیژنه است. نوار باید به دندان های فوقانی و تحتانی جسبانده شود تا تاثیر خود را در سفید کردن دندان ها به جای بگذارد.

سوال شما: ارتودنسی متحرک بهتر است ارتودنسی دیمون ؟

استفاده از نوار سفید کننده، دندان مراحل خاص خود را دارد، ولی به طور کلی این مراحل این گونه است که: ابتدا قبل از استفاده از نوار، حتما مسواک زده و دندان های خود را بشویید. توجه داشته باشید که یک طرف نوار سفید کننده، دارای ژل تاثیر گذار است که نوار باید از همان طرف روی دندان چسبانده شود. در واقع سفید شدن دندان، به وسیله همان ژل مخصوص، انجام می شود. بعد از برداشتن نوار مجددا باید مسواک بزنید. به هیچ عنوان نباید ژل را قورت دهید؛ چرا که حاوی آب اکسیژنه است.

قلم سفید کننده دندان

آخرین مورد از بهترین محصولات سفید کننده دندان قلم سفید کننده دندان است. استفاده از قلم سفید کننده، روشی ساده است که در همه جا می توان از آن استفاده کرد. این محصول، از یک برس کوچک متصل به یک مخزن تشکیل شده است. معمولا ماده موثر این روش هم ماند بسیاری از روش های دیگر هیدروژن پر اکسید، البته با درصد بسیار پایین است. به همین دلیل استفاده از این ماده در ابتدا باعث حساسیت دندان و لثه ها می شود که به مرور این حساسیت از بین خواهد رفت.

چگونه سفیدکننده دندان انتخاب کنیم؟

برای گرفتن بهترین نتیجه از بهترین سفید کننده دندان ها در خانه، به دنبال مواد روشن کننده فعال هیدروژن یا پراکسید کاربامید باشید حداکثر درصد برای محصولات بدون نسخه 10 درصد است. اما تا زمانی که محصول حاوی ماده فعال است که به لکه روی دندان می‌چسبد و آن را بلند می‌کند.

لینک های مفید: قیمت ارتودنسی دندان

نحوه استفاده از سفیدکننده دندان

هنگامی که از بهترین سفید کننده دندان استفاده می کنید، می‌توانید برای شروع هفت تا 10 روز از آن استفاده کنید و سپس هر هفته یکبار یا بیشتر برای تعمیر و نگهداری از آن استفاده کنید. سفید کردن دندان چیزی است که فقط در شرایط دهان سالم باید انجام شود. اگر کسی پوسیدگی یا بیماری پریودنتال یا دلیل دیگری برای سفید نبودن دندان‌هایش دارد، سفید کردن انتخاب مناسبی برای او نیست. به همین دلیل است که همیشه خوب است که قبل از شروع یک برنامه سفید کردن، یک معاینه کامل توسط دندانپزشک خود انجام دهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *