مینی اسکرو در ارتودنسی

مینی اسکرو در ارتودنسی

شاید برایتان سوال شده باشد که مینی اسکرو در ارتودنسی چیست؟ آیا به درمان ارتودنسی کمک می کند؟ آیا نصب مینی اسکرو دردناک است؟ امروزه استفاده از فن آوری های جدید در درمان ارتودنسی باعث شده است، این روش درمانی پیشرفت زیادی داشته باشد و نتایج فوق العاده ای از آن حاصل شود. در این مقاله از دکتر مهریزی، بهترین متخصص ارتودنسی، با ما همراه باشید، تا با مینی اسکرو در ارتودنسی آشنا شوید.

مینی اسکرو یا پیچ ارتودنسی چیست؟

مینی اسکرو یا میکرو ایمپلنت یکی از اصطلاحات نسبتا جدید و بسیار مهم در کاربردهای دندانپزشکی و به خصوص ارتودنسی می باشد. در واقع مینی اسکرو در ارتودنسی یک تکنولوژی جدید در زمینه‌ی لنگرگاه و تکیه گاه‌های ارتودنسی است. برای درمان عقب ماندگی فک بالا از روش مرسوم  فیس ماسک و Reverse chin cup استفاده می کردند. این دستگاه های خارج دهانی به دلیل بزرگ بودن، خطراتی را به دنبال دارد. همچنین عدم زیبایی این دستگاه موجب کاهش اعتماد به نفس بیمار شده و در نتیجه عدم همکاری بیمار را در طی ارتودنسی به همراه دارد.

یکی از مهمترین ارکان درمان های ارتودنسی انکوریج یا پشتیبان حین بستن فضاهای دندانی می باشد. در گذشته برای تقویت انکوریج از خود دندان ها کمک گرفته می شد. از این رو مقداری حرکت ناخواسته دندانی اجتناب ناپذیر بود ولی طی یکی دو دهه اخیر از انکوریج های استخوانی (مینی اسکرو) استفاده می شود. مینی اسکرو (Temporary Anchorage Device) پیچی است که داخل استخوان فک پیچانده شده و با عنوان لنگرگاهی مطمئن جهت حرکت دندان ها بکار می رود. در حقیقت این روش درمانی  نوعی مینی ایمپلنت است.

دلیل استفاده از مینی اسکرو چیست؟

از این پیچ کوچک به منظور جابجایی دندان های کج و یا از بین بردن فاصله بین دندان ها استفاده می شود. گاهی اوقات ممکن است نیروی وارد شده از سوی سیم ارتودنسی و سایر دستگاه های دیگر اشتباها برخی دندان ها را در موقعیت نامناسب قرار دهد. برای اصلاح این اشتباه از مینی اسکرو استفاده می شود. در چنین مواردی، می توان از مینی پیچ به عنوان لنگر برای کمک به صاف کردن دندان ها و بستن فواصل استفاده کرد.

اجزای تشکیل دهنده مینی اسکرو

برای کاشت مینی اسکرو از سه قطعه استفاده می شود، که عبارت است از:

 • یکی از اجزای مینی اسکرو، گردن آن می باشد. طراحی گردن مینی اسکرو به صورت زاویه دار است، که در درون لثه جایگذاری می شود.
 • از دیگر اجزای مینی اسکرو، سر آن می باشد. این قسمت، بدنه دستگاه ارتودنسی را به دندان ها متصل می کند.
 • یکی دیگر از اجزای مینی اسکرو، که بلندترین بخش آن است، بدنه می باشد. بدنه در داخل استخوان فک جایگذاری می شود، که برای ثابت نگه داشتن سیستم ارتودنسی و افزایش سطح تماس مورد استفاده قرار می گیرد.

قسمت عمده ساختار مینی اسکرو در داخل استخوان فک تعبیه می شود و تنها سر آن در بیرون قرار دارد. کش یا فنرهای مخصوص، به نوک مینی اسکرو وصل شده، تا دندان ها را با سرعت و دقت بیشتری به موقعیت اصلی شان هدایت کند.

کاربرد مینی اسکرو در ارتودنسی

در سطر زیر به کاربرد مینی اسکرو در ارتودنسی اشاره شده است:

 1. تراز کردن دندان ها برای قسمتی که دندان از دست رفته و تکیه گاهی ندارد
 2. بستن فضای بین دندان ها
 3. هل دادن دندان های فرو رفته به سمت خارج دهان
 4. تصحیح اورجت بزرگ (بیرون زدگی دندان های جلویی فک بالا)
 5. اپن بایت (تماس نداشتن دندان های جلویی فک بالا با فک پایین)
 6. دیپ بایت (همپوشانی زیاد دندان های فک پایین)
 7. مشکلات مربوط به ناهماهنگی فک

آیا برداشتن مینی اسکرو درد دارد؟

مینی اسکروها مانند هر کدام از وسایل و دستگاه های ارتودنسی، دائمی نیست و بعد از اتمام کار خود برداشته می شوند. برای برداشتن مینی اسکرو هیچ نیازی به بی حسی موضعی نیست. ولی اگر از برداشتن آن ترس درد دارید، می توانید با بی حسی موضعی آن را بردارید. استخوان و بافت لثه ظرف مدت کوتاهی بعد از برداشتن این پیچ کوچک، ترمیم می شود و هیچ گونه ناراحتی خاص یا آنچنانی ایجاد نخواهد کرد.

استفاده از مینی اسکرو برای چه کسانی مناسب می باشد؟

استفاده از مینی اسکرو در ارتودنسی برای همه افراد مناسب نمی باشد. در بخش زیر به افرادی که  می توانند از این دستگاه استفاده کنند، اشاره شده است:

 • استفاده از مینی اسکرو برای کسانی مناسب می باشد، که بعضی از دندان های دائمی خود را ندارند.
 • دیگر کسانی که می توانند از مینی اسکرو استفاده کنند، کسانی هستند که بین دندان های آن ها فضای خالی وجود دارد.

چه کسانی کاندیدای مناسب برای استفاده از مینی اسکرو نیستند؟

در ادامه به افرادی که کاندیدای مناسبی برای استفاده از مینی اسکرو نیستند، اشاره شده است:

 • افرادی که سیستم ایمنی بدن ضعیفی دارند
 • افرادی که بهداشت دهان و دندان مناسبی ندارند
 • افرادی که تراکم کافی استخوان فک ندارند
 • افرادی که دچار اختلالات خونریزی هستند
 • افرادی که دچار بیماری های لثه هستند
 • افرادی که در صورت استفاده، روند بهبودشان دچار التهاب و مشکل شود

نتیجه گیری

در مقاله بالا به توضیح مینی اسکرو در ارتودنسی اشاره شد. زمان دقیقی برای ماندگاری این پیچ کوچک در داخل دهان وجود ندارد. در هر شخص بسته به شدت مشکل ممکن است مدت زمان قرار گیری آن داخل فک فرق کند. اما بعید است بیش از چند ماه مجبور به تحمل آن باشید. بعد از آنکه دندان به موقعیت ایده آل و بهتری تغییر جهت داد و حرکت کرد، مینی اسکرو ارتودنسی نیز برداشته می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *