ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

اطلاعات کامل در مورد ارتودنسی نامرئی که باید بدانید

ارتودنسی نامرئی چگونه است ؟
انواع ارتودنسی نامرئی کدام است ؟
هزینه ارتودنسی نامرئی دندان ها چقدر است ؟
آیا تمام مشکلات ارتودنسی دندان را میتوان با ارتودنسی نامرئی درمان کرد ؟

در گذشته درمان ارتودنسی بیشتر برای کودکان و نوجوانان رایج بود و بزرگسالان کمتری ارتودنسی انجام می دادند. امروزه با افزایش آگاهی مردم و افزایش تمایل افراد به داشتن لبخند و دندان های زیباتر عده بیشتری از افراد بزرگسال به درمان ارتودنسی علاقمند شده اند. بویژه اینکه پیشرفت علم و فن آوری گزینه های بهتری پیش روی بزرگسالان قرار میدهد.

ارتودنسی بزرگسالان ملاحظات خاصی دارد؛ بزرگسالان نسبت به کودکان و نوجوانان شرایط اجتماعی حساس تری دارند بخصوص موقعیت های شغلی، همسریابی و ازدواج آنها را در شرایطی قرار میدهد که هم دوست دارند از مزایای درمان ارتودنسی و لبخند زیباتر و جذاب تر بهره مند شوند و در عین حال دوست دارند ارتودنسی آنها با وسایلی انجام شود که در معرض دید نباشد یا کمتر دیده شود یا دست کم ظاهر زیبایی داشته باشد.

ارتودنسی نامرئی (Invisible Orthodontics) از همان اصول بیومکانیک روش های متداول ارتودنسی تبعیت میکند با این تفاوت که برخلاف دستگاههای ارتودنسی ثابت که بصورت رایج از جنس فلزی ( استنلس استیل ) هستند دستگاههای این نوع ارتودنسی کمتر دیده میشوند و ظاهر فرد حین درمان تغییر نمیکند.

تکنیکهایی که تحت عنوان ارتودنسی نامرئی معرفی شده اند، بصورت ارتودنسی ثابت یا متحرک هستند.

انواع ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی سرامیکی ، ارتودنسی متحرک شفاف و ارتودنسی از پشت دندان

بطور کلی ارتودنسی نامرئی به سه گروه مختلف تقسیم میشود که هریک از این روش ها مزایا و معایبی دارد که در ادامه درمورد هریک از آنها توضیح داده شده و میتوانید با توجه به شرایط دندان های خود و مشاوره پزشک یکی از این راه ها را انتخاب کنید.

۱- ارتودنسی سرامیکی :

به آن براکت سرامیکی ، ارتودنسی همرنگ دندان ، ارتودنسی بی رنگ ، ارتودنسی شفاف ، ارتودنسی شیشه ای و ارتودنسی ژله ای هم گفته می شود. نوعی از ارتودنسی ثابت است که براکتهای شفاف یا نگین هایی که روی دندان چسبانده میشود معمولاً از جنس سرامیک همرنگ دندان هستند که کمتر از براکتهای فلزی دیده می شوند و ظاهر زیباتری دارند.
ارتودنسی سرامیکی رایجترین سیستم ارتودنسی نامرئی می باشد اما مشکلاتی هم دارد. برای افزایش استحکام اندازه براکتهای سرامیکی بزرگتر از فلزی است و نیاز به مراقبت و بهداشت دهان دقیق تری دارد.

ارتودنسی نامرئی

کار کردن روی ارتودنسی سرامیکی برای دکتر متخصص ارتودنسی در هر جلسه زمانبرتر است و برداشتن براکتهای سرامیکی از روی دندان توسط متخصص ارتودنسی بعضاً با دشواریهایی همراه است. احتمال شکستن براکتهای سرامیکی از فلزی بیشتر است و نسبت به براکتهای فلزی قیمت بالاتری دارد.

براکتهای سرامیکی که شیار داخلشان فلزی نیست اصطکاک بالاتری با سیم ارتودنسی دارند که مدت زمان درمان را مختصری افزایش میدهند. مراحل درمان با ارتودنسی سرامیکی مشابه ارتودنسی ثابت متداول است و نتایج درمان خوب و موفقیت آمیز است.

۲. ارتودنسی نامرئی متحرک شفاف (clear alinger) اینویزالاین :

ارتودنسی شفاف ، ارتودنسی ژله ای ، ارتودنسی شیشه ای ، اینویزالاین و اینویزیلاین هم نامیده میشود.

پلاک های شفاف توسط بیمار گذاشته و برداشته میشوند و باید حدود ۲۲ ساعت در شبانه روز استفاده شوند. مزایای مهم ارتودنسی اینویزیلاین نسبت به ارتودنسی ثابت سهولت مسواک زدن و تغذیه است؛

ارتودنسی قابل جابه جایی و متحرک

چون موقع غذاخوردن و مسواک زدن برداشته میشوند بهداشت دهان راحت است و محدودیتی برای رعایت رژیم غذایی وجود ندارد.

روش های ساخت پلاک های ارتودنسی متحرک

پلاک های ارتودنسی متحرک شفاف مانند تصویر فوق به دو روش ساخته میشوند، که در ادامه هر دو نوع آن را میتوانید ببینید و سفارش دهید.

۱) پلاکهای Essix:

روی قالب گچی دندان ها، با دست تغییراتی داده شده و پلاک ساخته می شود. این سیستم ارتودنسی نامرئی متحرک نسبت به دستگاه ارتودنسی ثابت محدودیتهایی دارد و بعضی حرکات دندان را نمی تواند بصورت قابل پیش بینی انجام دهد.

هر پلاک می تواند دندان ها را مختصری حرکت بدهد ( حدود ۰.۲۵ میلیمتر ). عملکرد آن دقیق نیست و می تواند بهم ریختگی مختصر دندانها را اصلاح کند.این روش بیشتر در گذشته انجام میشد اما امروزه با فراگیر شدن ارتودنسی اینویزالاین کمتر استفاده میشود.

۲) سیستم اینویزالاین Invisalign :

تکنولوژی جدیدی است که اولین بار یک شرکت آمریکایی ارائه کرده است و بعدها توسط شرکتهای دیگر هم ارائه شده و به سرعت فراگیر شده است. بطور خلاصه نرم افزار کامپیوتر مراحل درمان را شبیه سازی می کند و یکسری پلاک شفاف بنام الاینر (Aligner) روی قالبهایی ساخته می شوند که حاصل پرینت سه بعدی مراحل درمان ارتودنسی هستند.

 

۳- ارتودنسی از پشت دندان :

به ارتودنسی زبانی، ارتودنسی لینگوال ، ارتودنسی پشت دندانی ، ارتودنسی پنهان و ارتودنسی مخفی هم معروف است. در این سیستم ارتودنسی نامرئی دستگاه ارتودنسی ثابت با براکت های فلزی پشت دندان ها یعنی در مجاورت زبان چسبانده می شود.
ارتودنسی ازپشت دندان دارای مشکلاتی است از جمله اینکه ممکن است برای بیمار راحت نباشد و با زبان هنگام صحبت و غذا خوردن تداخل کند. مسواک زدن و رعایت بهداشت دندان ها مشکلتر است.

ارتودنسی لینگوال دندان

هرچند براکت های آن بصورت آماده ارائه میشود اصولاً باید برای هر بیمار بصورت اختصاصی ساخته شود که طبعاً هزینه ساخت آن بالاست. برای متخصص ارتودنسی هم کار کردن با آن دشوار است و جلسات درمان بسیار زمانبرتر است. از میان انواع ارتودنسی نامرئی هزینه آن از همه بالاتر است.
همه موارد مشکلات ارتودنسی با سیستم ارتودنسی از پشت دندان قابل درمان نیست. در مجموع استفاده از آن محدود است و اغلب ارتودنتیست ها تمایل به کارکردن با این سیستم را ندارند. بهترین کار انتخاب موارد خاص برای درمان با این سیستم ارتودنسی نامریی از پشت دندان است.

هزینه ارتودنسی نامرئی

هزینه ها با این تکنیک بسیار بالاست و نیازمند فرایندهای لابراتواری گران قیمت و پیچیده است که سابقاً در ایران در دسترس نبود اما در حال حاضر چندین لابراتوار ارتودنسی نامرئی در تهران وجود دارد که با هزینه کمتر و قیمت به مراتب ارزانتر پلاک های الاینر را میسازند و باعث شده در مجموع هزینه ارتودنسی نامرئی اینویزالاین در ایران در حدود روش های دیگر ارتودنسی باشد.

پلاک های اینویزالاین بعضی حرکات دندان را نمی توانند بصورت قابل پیش بینی انجام دهند. برای حل این مشکل برای بعضی بیماران برجستگی های کوچکی بنام اتچمنت با کامپوزیت همرنگ دندان روی بعضی دندان ها ایجاد میشود که طبق ادعای شرکتها این سیستم می تواند تمام حرکات دندان را انجام دهد و بهترین نتایج را حتی بهتر از ارتودنسی ثابت ایجاد کند.
برای هر بیمار چندین پلاک ساخته می شود که هر پلاک دو تا سه هفته استفاده می شود و با استفاده منظم از توالی پلاک ها دندان ها مرتب می شوند.
مهمترین نقطه ضعف اینویزیلاین وابستگی به همکاری بیمار است. در صورت عدم استفاده منظم از پلاک ها توسط بیمار درمان موفقیت آمیز نخواهد بود. بطور کلی هزینه ارتودنسی نامرئی دندان ها از روشهای متداول ارتودنسی بیشتر است چون هزینه مواد، وسایل و هزینه های لابراتواری بالاتر است و نیاز به صرف زمان بیشتر توسط متخصص ارتودنسی دارد. برای اطلاع از هزینه ارتودنسی نامریی به صفحه هزینه ارتودنسی مراجعه کنید.

هزینه ارتودنسی سرامیکی برای دو فک             ۱۱,۰۰۰,۰۰۰
هزینه ارتودنسی لینگوال برای هر فک                ۴,۰۰۰,۰۰۰
هزینه ارتودنسی نامرئی متحرک شفاف             با شماره ۰۲۱۸۸۳۷۶۳۱۸ تماس بگیرید

 

به عنوان یک اصل مهم ارتودنتیست ها سیستم اینویزالاین را برای درمان مشکلات ساده ارتودنسی و نامرتبی کم دندان ها توصیه میکنند.

سوالات متداول درباره ارتودنسی نامرئی

– آیا ارتودنسی نامرئی برای همه بیماران مناسب است ؟

درمان بعضی موارد با ارتودنسی نامرئی دشوار است و حتی گاهی امکان پذیر نیست. مثال آن درمان ارتودنسی همراه جراحی فک می باشد. طبق منابع علمی برای رفتن به اتاق عمل و ارتودنسی بعد از عمل جراحی فک، وجود براکت های فلزی لازم است. براکتهای سرامیکی حین عمل جراحی فک نباید استفاده شوند و خطر شکستن آنها وجود دارد.

هرچند آماده سازی برای جراحی میتواند با ارتودنسی نامرئی انجام شود اما چون قبل از جراحی نیاز به تعویض سیستم ارتودنسی می باشد معمولاً گزینه مناسبی نیست.

– کدام نوع ارتودنسی نامرئی بهتر است ؟

از سه سیستم ارتودنسی که توضیح داده شد، بهترین روش ارتودنسی نامریی که ابتدا توصیه میشود ارتودنسی سرامیکی می باشد. برای برای درمان مشکلات ساده ارتودنسی و نامرتبی کم دندان ها ارتودنسی اینویزالاین مناسب است. درمان بعضی مشکلات ارتودنسی با ارتودنسی نامرئی دشوار است و حتی گاهی امکان پذیر نیست. کلیه نکات کلیدی در مورد مزایا و معایب ارتودنسی نامرئی برای انتخاب را اینجا بخوانید و سپس با پزشک خود مشورت کنید. و حتماً در انتخاب روش درمان به توصیه های متخصص ارتودنسی خود عمل کنید.

– آیا ارتودنسی نامرئی برای کودکان خوب است ؟

بر خلاف بزرگسالان ارتودنسی نامرئی برای کودکان توصیه نمی شود چون نیاز به همکاری و مراقبت دقیق دارد و همکاری کودکان اغلب خوب نیست. همکاری ضعیف علاوه بر عدم موفقیت درمان مشکلاتی برای بیمار ایجاد میکند. روش های متداول ارتودنسی کودکان  مناسب تر هستند که درعین سادگی و کارایی هزینه کمتری دارند.

 

۱ دیدگاه به “ ارتودنسی نامرئی”

  1. Avatarفائزه می گوید:پاسخ

    مطلب خوبی بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *