انواع مدل های سیم و براکت ارتودنسی دندان

تنها تعداد کمی از افراد به اندازه کافی خوش شانس هستند تا با دندانهایی عالی و مرتب متولد شوند، اما روش های ارتودنسی می تواند برای شما یا فرزند شما تفاوت بزرگی را رقم بزند. متخصص شما می تواند یکی از انواع لوازم دندانپزشکی زیر را به شما توصیه کند تا مشکل تان را رفع کند.

1. سیم های سنتی فلزی ثابت

سیم های سنتی از روزهای اولیه پیشرفت زیادی کرده اند و در حال حاضر وزن و ساختار سبک تری از آنچه که فکر می کنید را دارا می باشند. آنها از نوعی فولاد ضد زنگ درجه بالا ساخته شده اند. ارتودنسی ثابت دارای براکت های فلزی هستند که با استفاده از نوعی ماده چسبنده به دندان شما متصل می شوند. براکت ها با یک ورقه نازک به یکدیگر متصل می شوند، که فشار لازم بر روی دندان ها ایجاد می کنند تا آنها را به آرامی به موقعیت صحیح خود هدایت کنند.


این سیم های قوسی با استفاده از مواد الاستیک کوچک که تحت عنوان لیگاتورها یا حلقه ها شناخته می شوند، به یکدیگر متصل می شوند که پزشک شما هر بار که این سیم را تنگ می کند، تغییر می کند. بعضی از انواع سیم ها دارای براکت هایی هستند که به حلقه ها نیاز ندارند که تحت عنوان سیم های بدون لیگاتور شناخته می شوند.

2. سیم های سرامیکی

این اقلام به همان شیوه سیم های سنتی عمل می کنند، اما براکت ها از یک ماده سرامیکی روشن و شفاف ساخته می شوند. براکت ها برای دیگران کمتر قابل مشاهده هستند که آنها را برای افرادی که نیاز به درمان ارتودنسی دارند، محبوب تر می کند. طبق گفته پزشک ارتودنتیست دکتر ویلیام و لوئیس چاپمن، بیمارانی که از این نوع سیم ها استفاده می کنند گاهی اوقات متوجه می شوند که اجزای الاستیک آنها تغییر رنگ داده است که می تواند لکه هایی بر روی دندان آنها ایجاد کند.

دکتر شما ممکن است پیشنهاد دهد از خمیر دندان هایی استفاده کنید که به شما کمک می کند فلوراید مورد نیاز برای محافظت از دندان های خود در برابر باکتری ها را تامین کنید.

3. سیم های دیمون

این نوع از سیم ها در حال حاضر با موجی از محبوبیت زیادی در بین ارتودنتیست ها برخوردار هستند، زیرا یک درمان ساده به حساب می آیند که نیاز به بازدید پزشکی کمتری دارد. سیم های دیمون بدون لیگاتور هستند و از مکانیزم کشویی به جای مواد الاستیک برای اتصال سیم ها بهره می برند.مزایا و معایب ارتودنسی دیمون را اینجا بخوانید.


این سیم ها درمان سریعتری به حساب می آیند، زیرا دندان ها بدون نیاز به تنظیم می توانند به طور مستقل حرکت کنند. این باعث ایجاد اصطکاک و فشار کمتری روی دندان می شود، بنابراین حرکت آنها درد کمتری خواهد داشت.

تمیزکاری براکت ها نیز ساده تر می باشد. نیاز به سفر کمتر به مطب دندانپزشک به این معناست که روند درمانی شما هزینه و زمان کمتری خواهد داشت.

4. تنظیم کننده های شفاف و قابل جابجایی

Invisalign نوعی تنظیم کننده شفاف است که می توانید به جای سیم های فلزی یا دیمون استفاده کنید. این شامل طیف وسیعی از تنظیم کننده های پلاستیکی شفاف است که مشابه محافظان دهان بوده و می توانید به راحتی آنها را سفارشی کنید. آنها برای خوردن و تمیز کردن قابل جابجایی هستند و می توانید آنها را هر دو هفته یکبار تنظیم کنید. هر تنظیم کننده جدید تنظیم دندان های شما را یک گام جلوتر می برد.و در واقع این مدل یکی از موارد درمان ارتودنسی نامرئی است.


تنظیم کننده های شفاف همچنین برای استفاده مداوم پس از تکمیل درمان ارتودنسی توصیه می شوند. این اقلام کمک می کنند تا نتایج مورد نظر خود را تا زمانی که دندان های شما به محل مناسب خود جابجا شوند کسب کنید.

5. ارتودنسی لینگوال

این روش درمان کامل مشابه درمان ارتودنسی ثابت است، با این تفاوت که به جای نصب جلوی دندان در پشت دندان ها نصب میشود. در این روش درمان نیز مانند ارتودنسی ثابت از براکت های فلزی و ثابت استفاده میشودکه قابل جابه جایی نیستند. دوره مراجعه به پزشک نیز هر سه هفته تا یک ماه، یک بار است.

این روش درمان بیشتر مناسب کسانی است که با ظاهر ارتودنسی مشکل دارند و از زرد شدن و یا طولانی شدن دوره درمان ارتودنسی نامرئی راضی نیستند، اطلاعات کامل در مورد این نمونه درمان را اینجا بخوانید. همه چیز در مورد ارتودنسی لینگوال

لوازم جانبی درمان ارتودنسی

1. استفاده از دستگاه Forsus

انجمن ارتودنتیست های آمریکایی توصیه می کنند که کودکان در سن 7 سالگی توسط متخصص ارتودنسی کودکان معاینه شوند، زیرا دوران کودکی بهترین زمان برای این روش درمان است. بعضی از کودکان نیاز به استفاده از دستگاه های Forsus برای اصلاح مشکلات فک خود دارند و این به طور عمده جایگزین استفاده از سیم ها شده است.

دستگاه Forsus یک سیستم فنر پوشیده شده در داخل گونه است که به منظور تنظیم فک بالا و پایین به سیم های ارتودنسی متصل می شود و برای کودکان مناسب است.

برای بیمارانی که دارای دندان های فشرده هستند، دو روش درمانی وجود دارد که عبارتند از: کشیدن دندان و وسیع کننده های کام. کشیدن دندان در گذشته راه حل مناسبی بود، اما ارتودنتیست های مدرن اغلب توصیه می کنند که ها وسیع کننده های کام برای یک دوره استفاده کنید.

این وسیله ای است که متناسب با فک شما فشار لازم را به پشت دندان های فوقانی شما اعمال می کند تا به تدریج دندان هایتان را به محل مناسب هدایت کند. این باعث می شود که راحت تر بتوانید از انواع مختلف سیم های ارتودنسی برای جابجا کردن موقعیت دندان هایتان استفاده کنید.