ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک

اطلاعات قبل از درمان ارتودنسی متحرک

در گذشته و سالیان نه چندان دور زمانی که صحبت از ارتودنسی می شد تصوری که افراد دارای ناهنجاری دندانی و دارای دندان های کج و شلوغ داشتند ارتودنسی ثابت بود که با استفاده از سیم و براکت روی دندان ها ثابت شده اند اما امروزه با روی کار آمدن مفهوم ارتودنسی مدرن ، تصور بسیاری از افراد تغییر کرده است زیرا راه حل های انجام عمل ارتودنسی بیشتر شده است.

با گذشت زمان و پیشرفت در زمینه ی پزشکی و مخصوصا دندانپزشکی، متخصصان دریافتند که هر فردی نیاز به درمان خاصی برای دندان های خود دارد زیرا دندان های فرد مانند اثر انگشت او با سایرین  متفاوت است و هر فرد با توجه به مشکلی که در دندان دارد نیاز به روش درمانی متفاوتی نسبت به دیگری دارد پس دیگر تنها استفاده از روش ارتودنسی ثابت برای همه ی افراد جواب گو نبود.

به همین دلیل از روش دیگری از ارتودنسی به نام ارتودنسی متحرک برای افرادی که دندان ها و فک آن ها ناهنجاری آن چنانی ندارند استفاده می شود.

روش ارتودنسی متحرک برای زمانی است که متخصص تشخیص دهد که بیمار نیاز به اصلاح جزئی دندان ها و یا اصلاح فک دارد. همان طور که از نام این روش درمانی پیداست، این قطعه یا دستگاه را می توان جا به جا کرد برای مثال در هنگام مسواک زدن، غذا خوردن و نخ دندان کشیدن می توان دستگاه ارتودنسی را از دهان خارج کرد. این نوع درمان شامل بریس هایی است که از صفحات پلاستیکی به همراه سیم های خاصی ساخته شده است که همان طور که گفتیم به راحتی می توان آن ها را از دهان خارج کرد.

دستگاه ارتودنسی متحرک برای فک بالا طراحی شده است و گاهی نیز ممکن است برای هر دو فک مورد استفاده قرار گیرد. همان طور که گفتیم دستگاه ارتودنسی متحرک برای اصلاح جزئی دندان ها و فک مورد استفاده قرار می گیرند و می تواند مشکلاتی همچون باریک بودن فک بالا، مشکل تک دندان در کراس بایت و دیپ بایت را حل کند.

جالب است بدانید که گاهی ممکن است این روش در ترکیبی با روش ارتودنسی ثابت مورد استفاده قرار گیرد یا این که ممکن است نیاز باشد بیمار چند سال قبل از ارتودنسی ثابت، از روش متحرک استفاده کند، البته گاهی اوقات نیز مشکلات و ناهنجاری های دندان به تنهایی با روش دستگاه متحرک در همان سنین جوانی حل شود و نیازی به استفاده از روش ارتودنسی ثابت نباشد.

 

انواع بریس های متحرک درمان ارتودنسی

بریس هایی که مورد استفاده قرار می گیرند انواعی دارد و برای هر نوع دندان و متناسب با مشکل هر دندان از هر یک از این بریس ها استفاده می شود که در ادامه انواع این بریس ها را مورد بررسی قرار می دهیم.انواع بریس های ارتودنسی متحرک

1. زد اسپرینگ

یکی از این بریس زد اسپرینگ نام دارد، این روش برای افرادی مورد استفاده قرار می گیرد که بخواهد دندانی که به سمت عقب رفته را به سمت جلو بکشند.

این بریس از یک جز اصلی و کوچک به نام Z یا همان جز فعال به همراه اجزا نگهدارنده ی آن تشکیل شده است که به دلیل این که این بریس روی کلاسپ های دندان های عقبی نصب می شود و زد اسپرینگ نیز در پشت دندانی که می خواهیم آن را حرکت دهیم نصب می شود، به صورت پنهان روی دندان ها قرار می گیرد و از بیرون اصلا مشخص نمی شود.

ارتودنسی متحرک زد اسپرینگ

2. بریس های هاولی

یکی دیگر از انواع بریس های متحرک، بریس های هاولی نام دارد، این بریس ها زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که دندان های پیشین فک بالایی بیش از حد جلو باشند و  بخواهیم دندان ها را به عقب بکشیم. بریس های هاولی دارای چند آدامز کلاسپ یا همان جز نگهدارنده و یک قوس لبی یا همان جز فعال است.

زمانی که دکتر شما بخواهد با استفاده از بریس های هاولی دندان های پیشین فک بالایی را به سمت عقب بکشد قو یا کمان براکت های هاولی روی دندان های جلو قرار می گیرد و آن ها را به عقب می کشد و کلاسپ هم برای این که جز فعال یا همان قوس ها را تقویت کند روی دندان های عقب بیمار قلاب می شود تا بریس را نگه دارد.

ارتودنسی متحرک

لازم به ذکر است گاهی ممکن است از بریس های هاولی در صورت نیاز و با اعمال چند تغییر، به عنوان ریتینر مورد استفاده قرار گیرند.

3. بریس های نامرئی یا اینویزیلاین

گروه سوم براکت های متحرک، اینویزیلاین یا بریس های ارتودنسی نامرئی نام دارد. امروز بسیاری از افراد به دلیل این که براکت ارتودنسی ثابت، به صورت ثابت در دهان قرار می گیرند از آن ها زیاد استقبال نمی کنند و  بیشتر به دنبال بریس هایی هستند که کمتر دیده شود و یا این که اصلا دیده نشود، ارتودنسی اینویزیلاین، یک بریس نامرئی است و می توان گفت یک نوع فناوری جدید در ارتودنسی است.

بریس های نامرئی ارتودنسی متحرک

قرار دادن بریس های ارتودنسی ثابت در دهان دردناک بوده و می تواند موجب زخمی شدن و ایجاد جراحت در دهان بیمار شود و همچنین تمیز کردن بریس های ارتودنسی ثابت دشوار است اما بریس های نامرئی روش ارتودنسی متحرک هیچکدام از این مشکلات را به همراه ندارد به همین دلیل بیشتر مورد استقبال جوانان و نوجوانان قرار می گیرد، البته نباید مزایایی که ارتودنسی ثابت دارد ولی بریس های نامرئی متحرک ندارند را نادیده گرفت.

 

رعایت بهداشت دهان و دندان در ارتودنسی متحرک

برای این درمان بیشترین بازدهی را داشته باشد نباید از بهداشت دهان و دندان غافل شوید. به همین دلیل پس از صرف هر وعده ی غذایی، بریس های متحرک را از دهان خارج کنید و با مسواکی با الیاف نرم تا متوسط که به خمیر دندان آغشته است دندان های خود را مسواک بزنید و یک بار در طی شبانه روز نیز از نخ دندان استفاده کنید.

اگر می خواهید بریس های متحرک خود را بشویید هیچ وقت از آب استفاده نکنید و برای شستن بریس های متحرک خود می توانید از مایع صابون معمولی و یا مسواک بدون خمیر دندان استفاده کنید.

ارتودنسی متحرک

در نهایت برای این که از سلامت دندان های خود و روند بهبودی خود با استفاده از این روش اطمینان حاصل کنید هر 6 ماه یک بار به دکتر ارتودنسی مراجعه کنید.

 

1 دیدگاه به “ ارتودنسی متحرک”

  1. AvatarYourFriendPablo می گوید:پاسخ

    Great, I really like it! Youre awesome

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *