اطلاعات قبل از درمان ارتودنسی متحرک

در گذشته و سالیان نه چندان دور زمانی که صحبت از ارتودنسی می شد تصوری که افراد دارای ناهنجاری دندانی و دارای دندان های کج و شلوغ داشتند نمونه ثابت آن بود که با استفاده از سیم و براکت روی دندان ها ثابت شده اند اما امروزه با روی کار آمدن مفهوم ارتودنسی مدرن ، تصور بسیاری از افراد تغییر کرده است زیرا راه حل های انجام آن بیشتر شده است.

با گذشت زمان و پیشرفت در زمینه ی پزشکی و مخصوصا دندانپزشکی، متخصصان دریافتند که هر فردی نیاز به درمان خاصی برای دندان های خود دارد زیرا دندان های فرد مانند اثر انگشت او با سایرین  متفاوت است و هر فرد با توجه به مشکلی که در دندان دارد نیاز به روش درمانی متفاوتی نسبت به دیگری دارد پس دیگر تنها استفاده از روش ارتودنسی ثابت برای همه ی افراد جواب گو نبود.

به همین دلیل از روش دیگری از ارتودنسی به نام ارتودنسی متحرک برای افرادی که دندان ها و فک آن ها ناهنجاری آن چنانی ندارند استفاده می شود.

ارتودنسی متحرک

روش ارتودنسی متحرک برای زمانی است که متخصص تشخیص دهد که بیمار نیاز به اصلاح جزئی دندان ها و یا اصلاح فک دارد. همان طور که از نام این روش درمانی پیداست، این قطعه یا دستگاه را می توان جا به جا کرد برای مثال در هنگام مسواک زدن، غذا خوردن و نخ دندان کشیدن می توان دستگاه ارتودنسی را از دهان خارج کرد. این نوع درمان شامل بریس هایی است که از صفحات پلاستیکی به همراه سیم های خاصی ساخته شده است که همان طور که گفتیم به راحتی می توان آن ها را از دهان خارج کرد.

دستگاه متحرک برای دندان های فک بالا طراحی شده است و گاهی نیز ممکن است برای هر دو فک مورد استفاده قرار گیرد. همان طور که گفتیم دستگاه متحرک برای اصلاح جزئی دندان ها و فک مورد استفاده قرار می گیرند و می تواند مشکلاتی همچون باریک بودن فک بالا، مشکل تک دندان در کراس بایت و دیپ بایت را حل کند.

جالب است بدانید که گاهی ممکن است این روش در ترکیبی با روش ارتودنسی ثابت مورد استفاده قرار گیرد یا این که ممکن است نیاز باشد بیمار چند سال قبل از ارتودنسی ثابت، از روش متحرک استفاده کند، البته گاهی اوقات نیز مشکلات و ناهنجاری های فک خیر ولی ناهنجاری دندان به تنهایی با روش دستگاه متحرک در همان سنین جوانی حل شود و نیازی به استفاده از روش ثابت نباشد.

انواع بریس های متحرک

بریس هایی که مورد استفاده قرار می گیرند انواعی دارد و برای هر نوع دندان و متناسب با مشکل هر دندان از هر یک از این بریس ها استفاده می شود که در ادامه انواع این بریس ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

ارتودنسی متحرک

1. زد اسپرینگ

یکی از این بریس زد اسپرینگ نام دارد، این روش برای افرادی مورد استفاده قرار می گیرد که بخواهد دندانی که به سمت عقب رفته را به سمت جلو بکشند.

این بریس از یک جز اصلی و کوچک به نام Z یا همان جز فعال به همراه اجزا نگهدارنده ی آن تشکیل شده است که به دلیل این که این بریس روی کلاسپ های دندان های عقبی نصب می شود و زد اسپرینگ نیز در پشت دندانی که می خواهیم آن را حرکت دهیم نصب می شود، به صورت پنهان روی دندان ها قرار می گیرد و از بیرون اصلا مشخص نمی شود.

ارتودنسی متحرک

2. بریس های هاولی

یکی دیگر از انواع بریس های متحرک، بریس های هاولی نام دارد، این بریس ها زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که دندان های پیشین فک بالایی بیش از حد جلو باشند و  بخواهیم دندان ها را به عقب بکشیم. بریس های هاولی دارای چند آدامز کلاسپ یا همان جز نگهدارنده و یک قوس لبی یا همان جز فعال است.

زمانی که دکتر شما بخواهد با استفاده از بریس های هاولی دندان های پیشین فک بالایی را به سمت عقب بکشد قو یا کمان براکت های هاولی روی دندان های جلو قرار می گیرد و آن ها را به عقب می کشد و کلاسپ هم برای این که جز فعال یا همان قوس ها را تقویت کند روی دندان های عقب بیمار قلاب می شود تا بریس را نگه دارد.

ارتودنسی متحرک

لازم به ذکر است گاهی ممکن است از بریس های هاولی در صورت نیاز و با اعمال چند تغییر، به عنوان ریتینر مورد استفاده قرار گیرند.

3. بریس های نامرئی یا اینویزیلاین

گروه سوم براکت های متحرک، اینویزیلاین یا بریس های ارتودنسی نامرئی نام دارد. امروز بسیاری از افراد به دلیل این که براکت ثابت، به صورت ثابت در دهان قرار می گیرند از آن ها زیاد استقبال نمی کنند و  بیشتر به دنبال بریس هایی هستند که کمتر دیده شود و یا این که اصلا دیده نشود، بریس اینویزیلاین، یک بریس نامرئی است و می توان گفت یک نوع فناوری جدید در این درمان است.

ارتودنسی متحرک

قرار دادن بریس های ثابت در دهان دردناک بوده و می تواند موجب زخمی شدن و ایجاد جراحت در دهان بیمار شود و همچنین تمیز کردن بریس های ارتودنسی ثابت دشوار است اما بریس های نامرئی روش متحرک هیچکدام از این مشکلات را به همراه ندارد به همین دلیل بیشتر مورد استقبال جوانان و نوجوانان قرار می گیرد، البته نباید مزایایی که ارتودنسی ثابت دارد ولی بریس های نامرئی متحرک ندارند را نادیده گرفت.

رعایت بهداشت دهان و دندان در ارتودنسی متحرک

برای این درمان بیشترین بازدهی را داشته باشد نباید از بهداشت دهان و دندان غافل شوید. به همین دلیل پس از صرف هر وعده ی غذایی، بریس های متحرک را از دهان خارج کنید و با مسواکی با الیاف نرم تا متوسط که به خمیر دندان آغشته است دندان های خود را مسواک بزنید و یک بار در طی شبانه روز نیز از نخ دندان استفاده کنید. راهنمای مراقبت از دندان در زمان ارتودنسی

اگر می خواهید بریس های متحرک خود را بشویید هیچ وقت از آب استفاده نکنید و برای شستن بریس های متحرک خود می توانید از مایع صابون معمولی و یا مسواک بدون خمیر دندان استفاده کنید.

ارتودنسی متحرک

مزایا و معایب ارتودنسی متحرک نسبت به دیگر درمان ها

مزایا

درمان متحرک مزیتهایی دارد که باعث میشود در برخی شرایط به ارتودنسی ثابت ترجیح داده شود. مزیتهای آن به صورت زیر است:

عدم محدودیت رژیم غذایی- چون میتوانید وسیله را موقع غذا خوردن از دهان در بیاورید، هیچ محدودیتی در برنامه غذایی تان ایجاد نمیشود در حالی که در وسیله های ثابت مثل براکت، نمیتوانید بسیاری از خوراکی ها مثل آدامس، پاستیل، شکلات، تهدیگ و غیره را مصرف کنید چون ممکن است به براکت صدمه برسانند.

راحتی بیمار در حضور در مراسمها و مهمانی ها- تصور کنید قرار است به مهمانی بزرگی بروید، احتمالا دوست ندارید هنگامی که لبخند میزنید همه به جای دندانها، براکت چسبیده به دندانهایتان را ببینند. اما در صورتی که وسیله ارتودنسی غیر ثابت داشته باشید میتوانید در چنین موقعیتهایی به راحتی وسیله را از دهان در بیاورید. همینطور اگر سخنرانی دارید یا به هر شکلی در حضور جمع میخواهید صحبت کنید دیگر نگران تلفظ کلمات نیستید.

تمیز کردن دهان – یکی از مزیتهای غیر ثابت ان است که همانند همیشه به راحتی میتوانید مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. اما وقتی وسیله ثابت در دهان دارید تمیز کردن دندانها سخت تر میشود و نیازمند صرف وقت و دقت بیشتری است.

معایب

وابستگی درمان به پایبندی بیمار – اگر در رعایت دستورات ارتودنتیست به خصوص در زمینه گذاشتن وسیله ارتودنسی در دهان دقیق و متعهد نباشید، به نتیجه نمیرسید. این مهمترین اشکال وسیله های غیر ثابت است. باید دقیقا به همان اندازه که ارتودنتیست به شما گفته، وسیله را در دهان بگذارید وگرنه نه تنها دندانها حرکت نمیکنند بلکه حتی ممکن است وضعیتشان بدتر شود.

ممکن است وسیله تان گم شود- گاهی ممکن است وسیله دهانی را در بیاورید و آن را جایی گم کنید یا جا بگذارید. این مشکل شایعی است و برای جلوگیری از آن، باید هر دفعه که وسیله را از دهان در می آورید آن را در جعبه مخصوص خود بگذارید تا گم نشود و جا نماند.

ارتودنسی ثابت بهتر است یا غیر ثابت؟

این که ارتودنسی ثابت برای شما بهتر است یا غیر ثابت، بستگی به وضعیت دندانها و هدف از درمان و همچنین سن و میزان پایبندی تان به رعایت دستورالعمل و ترجیحات شخصی تان دارد. ارتودنتیست با بررسی شرایط، تصمیم نهایی را میگیرد.