اطلاعات کامل قبل از انجام ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت به این صورت است که با استفاده از دستگاه های مخصوص، اجزای ارتودنسی به صورت نگین بر روی دندان بیمار چسبانده می شود و بیمار دیگر قادر به حرکت دادن آن ها نیست. در این روش براکت ها به دندان ها چسبانده می شود و از طریق سیم ها و اجزای دیگر به سیم ها به دندان ها فشار وارد می شود تا در جای مناسب خود قرار گیرند.

ارتودنسی ثابت

این نوع درمان بر خلاف ارتودنسی متحرک به صورتی است که نمی توان دستگاه ارتودنسی را از دهان خارج کرد. تنها کاری که بیمار باید در طی درمان انجام دهد این است که بهداشت دهان و دندان در زمان ارتودنسی را رعایت کند تا دندان ها تغییر رنگ ندهند و پوسیده نشوند و در صورتی که متخصص ارتودنسی تجویز کند بیمار باید الاستیک نیز استفاده کند.

اصلی ترین سوالات در مورد ارتودنسی ثابت دندان ها

طول دوره ی درمان

طول دوره ی درمان می تواند بر اساس شدت و نوع ناهنجاری دندان متفاوت باشد اما به طور میانگین طول این دوره ی درمانی حدودا 2 سال است. برای اثر بخشی بیشتر این درمان بهتر است بیمار از خوردن مواد غذایی سفت مانند بلال ، میوه های هسته دار و زیتون و … پرهیز کند زیرا خوردن این مواد غذایی ممکن است باعث شود که براکت ها از دندان ها جدا شوند و همین باعث می شود که چسباندن براکت های جدید به دندان ها زمان درمان را طولانی تر کند و  از طرفی این کار به دندان ها نیز آسیب می رساند.

لازم به ذکر است که طولانی بودن زمان درمان به این دلیل است که در طی ماه یک میلی متر حرکت می کنند و این میزان حرکت حتی ممکن است گاهی اوقات چندان مشهود نباشد.

چرا بهترین روش ارتودنسی ثابت است ؟

در روش ارتودنسی ثابت دندان ها در جای مناسب خود قرار می گیرند، دندان های شلوغ تنظیم می شود و فک ها نیز به صورت متقارن قرار می گیرند.
چیزی که باعث می شود روش ارتودنسی ثابت تا این اندازه موثر باشد و چنین اثراتی داشته باشد این است که براکت ها به دندان ها چسبانده می شوند و سپس سیمی از بین براکت ها رد می شود و در نهایت کش های بسیار ظریفی بر روی براکت ها انداخته می شود.

ارتودنسی ثابت

طی دوره ی درمانی ارتودنسی ثابت، بیمار باید طی دوره های زمانی مشخصی به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کند طی جلساتی که بیمار به متخصص مراجعه می کند این کش های ظریف طی هر جلسه ی درمانی تعویض خواهد شد ولی سیم های ارتودنسی هر جلسه تعویض نخواهند شد.

برای این که پس از ارتودنسی دندان ها با نظم بهتری کنار یکدیگر قرار گیرند گاهی نیاز خواهد بود برخی از دندان ها که غالبا شامل دندان های آسیای کوچک فک بالا و فک پایین می شود کشیده شود. البته لازم به ذکر است که در مورد کشیدن دندان قانونی وجود دارد و آن این است که نباید دندان نیش کشیده شود حتی اگر دندان نیش به گونه ای باشد که کامل بیرون زده باشد و یا دندان نهفته باشد نیز نباید دندان نیش را کشید.

البته فقط یه استثنا برای کشیدن دندان های نیش وجود دارد و آن این که اگر دندان نیش به گونه ای باشد و در موقعیتی قرار داشته باشد که نتوان آن را حرکت داد می توان آن را کشید.

پس از این که دندانی کشیده می شود با عقب بردن دندان های قدامی فک بالا و فک پایین و یا با رفع شلوغی دندان ها فواصل بین دندان ها و جای دندان کشیده شده پر می شود . بنابراین بیمار به خاطر دندان های کشیده شده و فواصلی که ایجاد می کند نگران نباشند زیرا در نهایت در پایان دوره ی درمان جای تمام دندان های کشیده شده پر می شود .

میزان موفقیت در روش درمان ارتودنسی ثابت ؟

این که این درمان تا چه با موفقیت رو به رو شود به عوامل مختلفی همچون زمان بندی درمان، انتخاب مناسب و درست دستگاه های مورد استفاده در ارتودنسی ثابت، سن بیمار، تغییرات استخوانی و یا نوع جا به جایی دندان و برخی عوامل دیگر بستگی دارد.

رسیدن به نتیجه مطلوب و موفقیت درمان ارتودنسی منوط به همکاری شما می باشد؛ از جمله رعایت بهداشت دهان، حضور منظم در جلسات درمان ، رعایت توصیه های تغذیه ای و درمانی.

حضور منظم در جلسات درمان

به دليل ماهيت دقيق و حساس درمان ارتودنسي لازم است بيمار بطور مداوم تحت كنترل و نظارت باشد و در فواصل زماني مشخص ويزيت گردد. جهت موفقیت درمان ارتودنسي حضور منظم شما در جلسات درمان ضروری می باشد. غيبت شما در جلسات درمان، دوره درمان را طولاني تر مي كند و می تواند عوارضی ایجاد کند. در ضمن خواهشمند است در صورتي كه نميتوانيد در وقت تعيين شده حاضرشويد حداقل دو روز قبل به مطب اطلاع دهيد تا برنامه مطب و وقت ساير بيماران دچار اشكال نشود.

تغذیه و مراقبت از دستگاهها

از وسايل ارتودنسی خود به دقت نگهداري كنيد. از گاز زدن و جویدن هرگونه غذاهاي سفت و سخت مانند نان بیات، ته دیگ، آجيل، سیب، ميوه هاي هسته دار، ساندويچ ، گوشت سفت مانند کباب یا استیک و… جداً خوداري كنيد. لقمه های غذایی بزرگ را به تکه های کوچک خرد کرده و میل نمایید. از مصرف خوراكيهاي چسبنده نظير شكلات ، گز، سوهان، لواشک و غيره جداً خوداري كنيد.

عدم رعایت این موارد سبب آسیب دیدن دستگاه ارتودنسی ( بند، براکت و سیم ها ) می شود. شكستگی يا مفقود شدن دستگاهها علاوه بر هزینه اضافی دوره درمان را طولانی تر مي كند و برای شما و متخصص ارتودنسی مشکلاتی ایجاد می کند.
مصرف شیرینی و مواد قندی را محدود کنید و سعی کنید تعداد وعده های مصرف آن را کاهش دهید. از خوراکی های بسیار ترش کمتر استفاده کنید.

رعایت توصیه های درمانی

رسیدن به نتیجه مطلوب و موفقیت درمان منوط به همکاری شما می باشد. در مواردی لازم است از کشهای بین فکی، پلاكهاي متحرك و يا دستگاههای خارج دهاني استفاده نماييد در صورتي كه آن وسايل به اندازه ساعات خواسته شده در شبانه روز استفاده نشوند، زمان درمان طولاني مي شود و يا ممكن است در پايان كار نتيجه مطلوب حاصل نشود. در انتهای درمان و دوره نگهداری از شما خواسته مي شود كه جهت نگهداری و تثبیت نتايج بدست آمده از پلاكهاي متحرك استفاده كنيد.

رفع مشکلات در منزل

بعد از قرار دادن بند و براکت ممکن است زخمهایی داخل دهان ایجاد شود. در صورت احساس ناراحتی می توانید در نواحی دردناک روی براکتها موم قرار دهید ( بویژه هنگام خواب).
بعد از جلسات درمان ممکن است مقداری درد و فشار در دندانها احساس کنید که امری طبیعی می باشد. در صورت نیاز می توانید از استامینوفن یا مسکن دیگر استفاده نمایید.

بهداشت دهان در زمان ارتودنسی

سلامت دندانها و لثه جهت درمان ارتودنسی ضروری است. عدم رعايت بهداشت دهان سبب پوسيدگي و بيماري لثه (التهاب و خونریزی لثه) می گردد و در مورد افرادي كه تحت درمان ارتودنسي هستند، مسواك زدن دقيق دندانها نسبت به افراد دیگر از اهميت بيشتري برخوردار است. باید پس از هر وعده غذایی دندانهای خود را با مسواك به دقت تميز كنيد. روزی یکبار از نخ دندان استفاده نمایید.

قبل از شروع درمان مسواک ارتودنسی، مسواک بین دندانی و نخ دندان سوپرفلاس را تهیه بفرمایید. همیشه مسواک خود را همراه داشته باشید. خمیر دندان حاوی فلوراید و دهانشویه ها به بهداشت دهان شما کمک میکنند. اگر در ناحیه ای لثه شما تورم یا خونریزی دارد، آن ناحیه را بیشتر تمیز کنید.

راهنما : تفاوت مسواک برقی و مسواک معمولی را اینجا بخوانید.

عوارض ارتودنسی ثابت

این درمان در کنار تمام مزایایی که دارد، عوارضی نیز دارد که ممکن است در نهایت برخی از افرادی که  انجام می دهند را با مشکلاتی رو به رو کند از جمله ی این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. استفاده از روش ثابت می تواند باعث ناراحتی مفصل گیجگاهی شود.
  2. می تواند بیمار را در جویدن و هضم غذا با مشکل مواجه کند
  3. گاهی اوقات امکان این وجود دارد که دندان ها به صورت صحیح جفت نشوند به عبارتی ممکن است فک ها به صورت متقارن قرار نگیرند و همین ممکن است باعث شود که بیمار به صورت مکرر پس از طی دوره ی درمانی، زبان و یا گونه ی خود را گاز بگیرد.
  4. در این روش درمانی امکان این وجود دارد که بیمار را درد در ناحیه ی صورت و یا سردرد های مزمن نیز رو به رو شود
  5. چون در روش ارتودنسی ثابت، دستگاه ارتودنسی به صورت ثابت در دهان قرار دارد دندان ها به راحتی تمیز نمی شوند و احتمال پوسیدگی دندان و مشکلات لثه وجود دارد.
  6. گاهی نیز ممکن است به دلیل تنگی فک، انحراف در فک و عدم تقارن در صورت ایجاد شود.