ارتودنسی لینگوال

همه چیز درباره ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال گزینه ای محبوب برای بزرگسالان

آمارها نشان می دهد که یک چهارم افرادی که از بریس استفاده می کنند بزرگسال هستند. امروزه با آگاهی نوجوانان و همچنین افراد شاغل و همه افرادی که نمی خواهند توجه سایرین را به درمان ارتودنسی خود جلب کنند، گزینه های نامرئی زیادی در دسترس است. محبوبیت این نوع ارتودنسی به طور قابل توجهی در حال افزایش است. بریس‌های ارتودنسی لینگوال همان بریس‌های معمولی هستند، با این تفاوت که در پشت دندان‌ها، در سمت زبان قرار می گیرند. از آنجایی که آنها پشت دندان های شما هستند، تقریباً از دید سایرین مخفی باقی می مانند.

ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی پشت دندانی چیست؟

اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که علیرغم وجود مشکلات دندانی، به دلیل ظاهر ارتودنسی مایل به استفاده از آن نیستید، ارتودنسی لینگوال (پشت دندانی) روش مناسبی برای درمان شما است. البته نیازی به ذکر این نکته نیست که همواره طرح درمان خاص دندان شما باید توسط پزشک معالج تعیین شود، ولی نظر شخصی بیمار نیز در انتخاب این روش درمانی دخیل خواهد بود. این نوع ارتودنسی به دلیل مخفی بودن براکت ها همواره جزو انتخاب های افرادی قرار می گیرد که نیاز به ارتودنسی دارند و به علت تغییری که ارتودنسی سنتی در ظاهر دندان ها ایجاد می کند، مایل به انجام آن نیستند. از جمله افرادی که معمولا به انجام این نوع درمان ارتودنسی تمایل بیشتری نشان می دهند، می توان به بازیگران و مدل ها اشاره کرد. ممکن است ارتودنسی لینگوال توسط برخی از متخصصان ارتودنسی برای ارتودنسی کودکان توصیه نشود.


مزایای ارتودنسی لینگوال

 • پنهان بودن براکت ها و عدم جلب توجه: اگر در سنین بالا تصمیم به ارتودنسی دندان هایتان گرفته اید، این نوع ارتودنسی برای شما بسیار مناسب است. زیرا در ظاهر دندان های شما خودنمایی نمی کند.
 • عدم نیاز به خارج کردن بریس ها در هنگام غذا خوردن یا مسواک زدن: بریس های این نوع ارتودنسی کاملا ثابت هستند و نیازی نیست آن ها را خارج کنید. بنابراین با انجام این طرح درمان، ناچار نیستید زمان زیادی در شبانه روز را به مراقبت و نگهداری از آن اختصاص دهید.
 • تاثیر مداوم بریس های بر دندان ها حتی در زمان خوردن غذا: اثر درمانی بریس های ارتودنسی بر دندان های شما هیچ گاه قطع نمی شود. حتی زمانی که در حال صرف غذا هستید!
 • ثابت بودن بریس ها در دهان و عدم نیاز به تهیه بریس های جدید: به دلیل ثابت بودن بریس ها، نیازی به صرف هزینه و تهیه بریس های جدید ندارید.

معایب ارتودنسی لینگوال

 1. عدم سهولت استفاده: در روزهای نخست پس از نصب بریس ها ممکن است موقع غذا خوردن یا حرف زدن کمی ناراحتی احساس شود. این مشکل به مرور زمان حل خواهد شد.
 2. نیاز بیشتر به نظافت و مراقبت: ماهیت ارتودنسی لینگوال به گونه ای است که مواد غذایی بیشتری در زیر بریس های آن جمع می شود. بنابراین اگر تصمیم به انجام این نوع ارتودنسی دارید، در مراقبت و نظافت آن بسیار کوشا باشید.
 3. قیمت: قیمت این نوع ارتودنسی به دلیل نیاز به قالبگیری و ارسال قالب به لابراتور از نمونه مشابه آن بیشتر است. ضمن آن که مستلزم تعداد جلسات ویزیت بیشتری نیز هست و همین امر هزینه انجام آن را افزایش می دهد.

مقایسه راحتی ارتودنسی لینگوال و ارتودنسی ثابت

هر نوع براکتی که انتخاب کنید، در ابتدا که دندانهایتان شروع به حرکت میکنند درد یا ناراحتی خواهید داشت. بیشتر مردم این درد را به صورت یک درد مبهم و گنگ و نسبتا خفیف توصیف میکنند که با مسکن برطرف میشود. احتمالا بهتر است در روزهای اول غذاهای نرم مثل سوپ و ماست و برنج بخورید تا زمانی که درد فروکش کند.

براکت هنگامی که در تماس با بافتهای نرم لب، گونه، زبان و لثه قرار میگیرد، ممکن است باعث تحریک دهان شود. در براکت پشت دندانی این امر شایعتر است چرا که نگینهای براکت مستقیما با زبان دائما در تماس هستند.

در بعضی از بیماران ممکن است درد و ناراحتی براکت زیاد باشد. برای بهبود این وضعیت، بسیاری از شرکتهای سازنده براکت از نگینهای کوچکتر و هموارتر استفاده میکنند. همچنین سیستم براکت اختصاصی ساخته شده برای بیمار تناسب بهتری با وضعیت دهان او داشته و درد کمتری ایجاد میکند.

برای رهایی از درد میتوانید از ژل مسکن موضعی استفاده کنید یا مقداری موم ارتودنسی روی لبه های تیز براکت بمالید. اگر لبه سیم یا نگین براکت دهانتان را اذیت میکند با ارتودنتیست تماس بگیرید.


سوالات متداول ارتودنسی لینگوال


همه چیز درباره ارتودنسی لینگوال


در ارتودنسی لینگوال از چه موادی استفاده می شود؟

علیرغم آن که روش نصب براکت ها و سیم ها در این نوع ارتودنسی کاملا معکوس روش سنتی آن است، مواد و فلزات مشابهی در این دو نوع ارتودنسی استفاده می شود. بریس های پشت دندانی در ارتودنسی لینگوال به جای نصب بر روی دندان، بر پشت آن نصب می شوند ولی از نظر جنس کاملا مشابه نمونه سنتی آن هستند.

ایا براکت پشت دندانی تاثیری بر صحبت کردن میگذارد؟

بله. هنگام صحبت کردن زبان با سطح پشتی دندانها تماس برقرار می کند تا حروف ادا شوند. چون نگینهای براکت در براکت پشت دندانی به سطوحی چسبانده میشود که رو به زبان قرار دارند، تکلم را تحت تاثیر قرار می دهد چون جایگاه زبان تغییر کرده است اما پس از مدتی که به آن عادت کنید گفتار طبیعی می شود.

در همه انواع براکت در ابتدا در تکلم تداخل ایجاد میشود. در تحقیقی که در سال 2014 منتشر شد مشخص شد تکلم شما با براکت پشت دندانی تا یک ماه ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرد. پژوهش ها نشان می دهند شدت اختلال در تلفظ و تکلم بستگی زیادی به براند براکت مورد استفاده دارد.

برخی از بیماران در اصلاح تلفظ با براکت با تکنیکهای گفتار درمانی، موفق عمل می کنند. در نهایت زبان به جایگاه جدید خود در تماس با دندانها، عادت می کند و تکلم به حالت طبیعی برمی گردد. توصیه می کنیم برای انجام ارتودنسی لینگوال به بهترین متخصص ارتودنسی مراجعه کنید زیرا این کار نیاز به تجربه و دقت بیشتری دارد. بنابراین مراجعه به یک دکتر باتجربه بسیار حائز اهمیت است.

درمان ارتودنسی لینگوال

قبل از آن که به نحوه انجام ارتودنسی دندان های خود فکر کنید، باید توسط دندانپزشک متبحر متخصص ارتودنسی معاینه شوید. معاینه وضعیت کلی دندان ها و انتخاب طرح درمان، امری تخصصی است که بر عهده دندانپزشک معالج شماست. در صورتی که دندانپزشک شما را کاندید انجام ارتودنسی لینگوال تشخیص دهد، می توانید این نوع ارتودنسی را برای اصلاح فرم دندان های خود انتخاب کنید. اما این درمان در اکثر نوجوانان و اغلب بزرگسالان نتیجه خوبی داشته است. (ارتودنسی متحرک)

مزایای ارتودنسی پشت دندانی

مراحل انجام ارتودنسی لینگوال

برای انجام این ارتودنسی که به نام ارتودنسی زبانی نیز معروف است، مراحل به ترتیب زیر می باشد:

 1. دندانپزشک متخصص ارتودنسی بوسیله مواد پلاستیکی از دندان ها قالب گیری می کند.
 2. قالب دندان ها پس از چند هفته آماده می شوند و دندانپزشک طی یک فرآیند فنی، براکت های تهیه شده را در پشت دندان ها قرار می دهد.
 3. سپس در قسمت پشتی دندان ها چسب مخصوصی زده می شود.
 4. و پس از آن براکت های دندانی فلزی بر روی چسب ها سوار می شوند.

عملکرد این براکت ها به این نحو است که با وارد آوردن نیرویی ممتد و ملایم و به مرور زمان دندان ها را به محل درست خود هدایت می کنند.

همانند روش درمان ارتودنسی ثابت طول این درمان نیز بین 1 سال و نیم تا 3 سال متغییر است و بتسگی به وضعیت دندان و شدت بهم ریختگی آنها دارد اما عموما 2 سال بطول خواهد انجامید. و با ایجاد فشار مداوم و ملایم به محل مناسب خود هدایت خواهند شد.

اگر به دلیل ترس از درد از انجام مراحل ارتودنسی خودداری می کنید، این بخش را تا انتها بخوانید! دلیل وجود درد حین انجام مراحل ارتودنسی، فشاری است که به صورت ممتد به دندان های شما وارد می شود. حتی ممکن است کمی احساس التهاب در لثه ها نیز داشته باشید. ولی در این درمان یا ارتودنسی مخفی، به علت محل قرارگیری بریس ها، درد و ناراحتی کمتر از نوع سنتی آن است. لازم به ذکر است که انتخاب متخصص متبحر و با تجربه، تاثیر مهمی در پیشگیری از عوارض و دردهای ناشی از ارتودنسی دارد. بنابراین برای انجام هر نوع درمان دندانپزشکی حتما به دندانپزشک متخصص و حاذق مراجعه کنید.

مراقبت از ارتودنسی لینگوال

مانند سایر ارتودنسی ها نیاز به رعایت بهداشت بالای دهان و دندان دارد. برای اینکه اطمینان حاصل شود تا پوسیدگی دندان و التهاب لثه در درمان با ارتودنسی لینگوال اتفاق نمی افتد لازم است بهداشت دهان و دندان مناسب شامل این موارد باشد.

 1. در زمان درمان با ارتودنسی لینگوال هر روز دو بار و حداقل به میزان دو دقیقه مسواک بزنید.
 2. در این درمان استفاده از مسواک منحنی شکل نرم، برای تمیز کردن دندان ها و خط لثه ها توصیه می شود.
 3. برای از میان بردن باکتری ها و باقیمانده های غذاها میان دندان و دستگاه لینگوال استفاده از نخ دندان به صورت روزانه و یا استفاده از مسواک میان دندانی لازم می باشد.
 4. استفاده از دستگاه هایی که با فشار آب را به داخل دهان می فرستند تا باقیمانده غذا از میان براکت های ارتودنسی لینگوال و دندان ها بیرون بیاید توصیه می گردد.
 5. برای افزایش مقاومت دندان ها در حین درمان با شست وشوی دهان با دهانشویه فلوراید بسیار ضروری می باشد.

استفاده از ممکن است باعث ناراحتی زبان و در نتیجه حساس شدن آن نسبت به این دستگاه شود استفاده از باکس جلوی دندان پایینی برای پوشاندن آن می‌تواند به بهبود درد در این قسمت کمک کند. افراد در حال درمان ممکن است در صحبت کردن و تلفظ کلمات دچار مشکلاتی شوند که با تمرین کافی حرف زدن برایشان راحت تر خواهد شد.


هزینه ارتودنسی لینگوال

قبل از آن که ارتودنسی لینگوال را به عنوان روش درمانی برای دندان های خود انتخاب کنید، بهتر است بدانید که این نوع درمان به دلیل استفاده از مصالح مخصوص قالب گیری، خدمات لابراتور و پیچیدگی فرآیند جایگذاری آن، نسبت به ارتودنسی به روش سنتی قیمت بالاتری دارد. توصیه می کنیم قبل از هر تصمیمی با دندانپزشک متخصص ارتودنسی مشورت کنید. این روش با توجه به هزینه ها و روند درمان تفاوت قیمت حدود 4 میلیونی نسبت به درمان ارتودنسی ثابت دارد که این سرمایه گذاری طبق تجربه ارزش درمان را دارد اما به دلیل کمبود تجربه انجام این روش توسط برخی پزشکان توصیه نمیشود. برای مشاوره انتخاب بهترین روش درمان با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4.7/5 - (3 امتیاز)