مسواک برقی برای سلامتی دندان ها بهتر است یا مسواک دستی

– آیا مسواک برقی بهتر است یا مسواک دستی ؟

– آیا فردی که ارتودنسی ثابت انجام می دهد می تواند از مسواک برقی استفاده کند ؟

بدیهی است که استفاده از مسواک برقی راحت تر از مسواک دستی است. مسواک برقی ( electric toothbrush ) پیچیدگی تکنیکی ندارد و مانند مسواک دستی نیاز به آموزش تکنیک دقیق ندارد. سریعتر است و زمان مسواک زدن با آن کوتاه تر است اما …

– سؤال اصلی این است که کدام مسواک برای سلامت دهان و دندان بهتر است ؟

– اگر فردی تکنیک صحیح مسواک زدن را آموخته برای او مسواک برقی بهتر است یا دستی ؟

در گذشته منابع علمی و تحقیقات نشان می داد که مسواک برقی به اندازه مسواک دستی در برداشتن پلاک مؤثر است و در برداشتن پلاک مزیتی ندارد. کاربرد آن بیشتر برای افرادی که ناتوانی های حرکتی و ذهنی دارند یا به کودکان برای ایجاد انگیزه بیشتر مسواک زدن توصیه می شد. (متخصص ارتودنسی کودکان)

مسواکهای برقی جدید تکنولوژی بالاتری دارند از جمله حرکت سه بعدی دارند. بر اساس مطالعات علمی جدیدتر مسواک برقی از مسواک دستی می تواند در برداشتن پلاک دندانی مؤثرتر باشد.

تفاوت مسواک برقی و مسواک معمولی

در مجموع با درنظر گرفتن راحتی ، سرعت بالا  و تکنیک ساده تر ، مسواک برقی نسبت به دستی برتری دارد. سرهای آن قابل تعویض است و تمام اعضای خانواده اعم از کودکان و بزرگسالان می توانند از یک دستگاه استفاده کنند.

در مورد مسواک برقی هم مانند دستی توصیه می شود از سرهای مسواک با الیاف نرم استفاده شود. سرهای مخصوص دندان های حساس سایش دندان و تحلیل لثه ایجاد نمیکنند؛ هر چند مسواک های برقی جدید سنسور فشار دارند و در صورت فشار کردن زیاد حرکت مسواک متوقف می شود تا به لثه و دندان آسیبی وارد نشود.

اطلاعات بیشتر: برای آگاهی از هزینه ارتودنسی کودکان روی لینک آبی رنگ کلیک کنید.

آیا فردی که ارتودنسی ثابت انجام می دهد می تواند از مسواک برقی استفاده کند ؟

بله ، مسواک برقی در فردی که تحت درمان ارتودنسی ثابت است نه تنها اشکال ندارد ؛ بلکه بهداشت دهان فرد را بهتر می کند. همان طور که اشاره شد طبق تحقیقات جدید مسواک برقی از مسواک دستی می تواند در برداشتن پلاک دندانی مؤثرتر باشد و در افراد تحت درمان ارتودنسی رعایت دقیق بهداشت دهان و دندان بسیار حیاتی است.

مسواک برقی بخصوص در افراد جوان انگیزه مسواک زدن را افزایش می دهد. اما توصیه می شود :
حتماً از وسایل تکمیلی که متخصص ارتودنسی غرب تهران توصیه کرده استفاده شود. از جمله از مسواک بین دندانی و نخ دندان سوپر فلاس که باید در کنار مسواک برقی استفاده شوند. همچنین خارج از منزل مسواک دستی همراه داشته باشد.

نکته ای که اهمیت دارد این است که برای استفاده از مسواک برقی باید صبر و حوصله بسیاری به خرج دهید تا به خوبی بتوانید بهداشت دندانتان را تامین کنید.

تفاوت مسواک برقی و مسواک معمولی