اطلاعات مفید در مورد اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند برای خانمها یک ملاک مهم در جهت زیبایی محسوب می‌شود . به فرآیند بهبود ظاهر لبخند و داشتن لبخند زیبا از طریق یک یا چند روش زیبایی دندان از قبیل روکش گذاری دندان، باندینگ ،کامپوزیت ،کاشت دندان و سفید کردن دندان می گویند.

در میان افراد جامعه خانمها بیشتر از مردها به زیبایی خود اهمیت میدهند ، در رابطه با دندانها مردها بر این نظر هستند که جنس ،سلامتی و مقاومت دندان ها اهمیت بیشتری دارد در حالی که خانمها به زیبایی لبخند از قبیل سفیدی دندانها ، ظاهر مرتب و درخشان بودن دندان ها بیشتر توجه دارند .

انواع روش های اصلاح طرح لبخند

1 – روکش کردن دندان ها با کامپوزیت

استفاده از روکش های کامپوزیتی یکی از فرایندهای درمان است. در این روش درمانی زمانی که دندان های بیمار دارای فرم نامناسبی باشند و بیمار فرصت و تمایلی برای انجام ارتودنسی را نداشته باشد برای او از کامپوزیت ها استفاده می شود.
در این روش روکش ها ،دندان های نامرتب بیمار را به طور کامل تحت پوشش قرار می دهند و در نتیجه طرح لبخند او را اصلاح کرده و به او لبخند هالیوودی می‌دهند.
علاوه بر این خانم هایی که با وجود استفاده از روش های سفید کننده رنگ، دندان های خود را دوست ندارند می توانند از این روش برای زیبایی خود استفاده کنند.

2- سفید کردن دندانها

از آنجایی که خانم ها نسبت به مردان از دخانیات کمتری استفاده می کنند در نتیجه دندان های شان در معرض تغییر رنگ کمتری قرار می‌گیرد، اما به دلیل مصرف بعضی غذاهای رنگدانه دار، دندان‌های آنها پس از مدتی رنگ خود را از دست میدهند و نیاز پیدا می‌کنند به پزشک مراجعه نمایند.

در واقع سفیدی و درخشندگی یکی از فاکتورهای مهم در اصلاح طرح لبخند است.

3- ترکیب و فرم دندانها

داشتن دندان های مرتب زیبا و هم ردیف برای خانمها یک نکته مهم است .در حالی که بسیاری از خانمها با وجود داشتن دندان های مرتب ممکن است از دندان های خود به علت وجود فاصله بین آنها ناراضی باشند این افراد از روش ارتودنسی استفاده میکنند و با این کار اصلاح طرح لبخند را انجام می دهند.
برخی دیگر از خانم ها نیزبه علت نامرتب بودن دندان ها و یا کج بودن آنها از ارتودنسی استفاده می‌کنند در هر صورت روش ارتودنسی بسیار موثر است اما چون به مدت زمان زیادی نیاز دارد برای خانم ها روشی مطلوب به شمار نمی رود. همچنین استفاده از این روش موجب متقارن شدن دندان ها با یکدیگر و تناسب آنها با لب ها می شود که یک نقطه کلیدی می باشد.

اطلاعات مفید: هزینه ارتودنسی با بیمه تامین اجتماعی

4- آناتومی اصلاح طرح لبخند در خانمها

برای خانمها دندان ها باید طوری در کنار همدیگر قرار داشته باشند که خط فرضی لب پایین بر قوس خط متصل کننده ی لب های تحتانی ، دندان های بالا و انحنای لب فوقانی بیمار بر روی خط فرضی متصل کننده دندان به لب در قسمت فوقانی فک انطباق داشته باشد .این مورد تعیین‌کننده مرتب بودن دندان ها است.

5 -سلامت لثه ها

خانم ها نسبت به اینکه هنگام حرف زدن و خندیدن لثه آنها مشخص شود دارای حساسیت زیادی هستند .در زیباسازی طرح لبخند، درمان لثه ها یکی دیگر از روش‌های درمانی زیبایی می باشد.

زمانی که هنگام خندیدن مقدار زیادی از لثه دیده شود دندانپزشک با جراح لثه می‌تواند مقدار آنها را کمتر و در عوض طول تاج دندان ها را بیشتر کند همچنین قبل از اصلاح دندان پزشک باید از سلامت لثه ها به طور کامل اطمینان داشته باشد.

6- تاثیر سلامتی دندان ها

یکی دیگر از فاکتورهای این نوع درمان سالم بودن دندان ها و بررسی آنها از نظر نداشتن مشکلاتی از قبیل پوسیدگی است .هچنین نداشتن مشکلاتی از قبیل عفونت نیز اهمیت زیادی در سلامتی دندان ها دارد.

برای این کار دندانپزشکی زیبایی ، اقدام به معاینه دندانهای بیمار می‌کند و پس از اینکه مشخص شد که آیا دندان پوسیده است از ماده پرکننده استفاده می کنند که به این منظور از کامپوزیت برای زیبایی بیشتر استفاده می شود.

اصلاح طرح لبخند

عوارض اصلاح طرح لبخند

عوارض درمان ارتودنسی

یکی از مشکلات بسیار مشخص در خصوص ارتودنسی فضای کوچک فک و کشیدن دندان سالم می باشد. اگر فضای کافی برای حرکت دندان ها فراهم نباشد دندان پزشک مجبور به کشیدن یک یا چند دندان خواهد شد و این امری ناخوشایند است.

علاوه بر این یکی دیگر از مشکلاتی که ارتودنسی دندان به وجود می‌آورد دشواری در خصوص مسواک زدن صحیح و در نهایت تغییر رنگ دندان شما می باشد.

عوارض روش بلیچینگ

دندان هایی که دارای رنگ نامناسب هستند نیاز به سفید نمودن دارند.در روش بلیچینگ عموماً از ماده شیمیایی استفاده میشود که داخل عاج دندان نفوذ کرده که این موضوع احتمال کم شدن استحکام دندان را به دنبال خواهد داشت.

در روش بلیچینگ می بایست از بهترین دندانپزشک بهره مند شوید ،به طور کلی برای اصلاح طرح لبخند این روش به صورت طولانی مدت توصیه نمی شود با رعایت بهداشت دهان دندان میتوان عوارض این روش را کمتر نمود.

عوارض روش ایمپلنت دندان

یکی از جدیدترین روش های اصلاح ایمپلنت دندان است .موضوعی که در این خصوص اغلب دیده می‌شود عدم تحمل بیمار برای پایه هایی است که در فضای خالی اعمال می شود. دقت نمایید که درد ناشی از ایمپلنت که برای اصلاح ایجاد می شود اغلب به صورت دوره ای بوده و می تواند با مصرف مسکن برطرف شود..

عوارض استفاده از کامپوزیت

از جمله عوارض ای درمان موادی است که در هنگام پر نمودن دندان استفاده میشود. این مواد آمالگام یا کامپوزیت است که دارای جیوه میباشد و بر طبق بررسی‌های انجام شده جیوه برای بدن انسان ضرر دارد.

برای اطلاعات بیشتر درباره ارتودنسی کودکان و دکتر ارتودنسی در تهران کلیک کنید.