دندان نهفته

اطلاعات کامل در مورد درمان دندان نهفته

دندان نهفته چیست

وقتی دندانی در دوره زمان طبیعی خود در دهان رویشن یابد اما از لثه و فک خارج نشده باشد، به عبارت دیگر زمان رویش آن گذشته ولی در داخل فک باقی مانده باشد به آن دندان نهفته میگوییم. دندان های عقل گاها بصورت نهفته هستند.این مشکل به علت :

  1. کوچک بودن فک و کمبود فضا
  2. نا متناسب بودن قوس دندانی
  3. تراکم غیرطبیعی استخوان
  4. و یا مزاحمت به اشغال فضا توسط دندانهای مجاور

در زمان نامناسب رویشن می‌کند و معمولا روی آن با استخوان و یا بافت مخاطی و یا هردو پوشیده می شود .

انواع دندان نهفته چیست

در برخی شرایط تنها بخشی از دندان نهفته در دهان می روید و مابقی آن در لثه مخفی باقی میماند که به این دندان نیمه نهفته می‌گویند. اصطلاح دندان رویش نیافته با دندان نهفته متفاوت می باشد و دندان رویش نیافته به دندانی اطلاق می گردد که در درون فک باقی مانده است و هنوز به داخل دهان نروییده ،ولی زمان طبیعی رویش آن پایان نیافته است و بنابر این شانس و احتمال رویش طبیعی در آینده را دارد

 

انواع دندان نهفته

نهفتگی دندان می‌تواند در نسج سخت(استخوان) یا نسج نرم(لثه) ایجاد شود. در نهفتگی نسج سخت، دندان به طور عمیق در استخوان مبحوس شده و دور تا دور آنرا استخوان احاطه کرده است. درنهفتگی نسج نرم معمولا تاج دندان از استخوان بیرون آمده ولی توسط لایه ای از لثه پوشیده شده است.

دندان های نهفته را می توان براساس عمق نهفتگی و زاویه قرارگیری در فک نیز دسته بندی کرد مانند :

  1. دندان نهفته افقی
  2. عمودی
  3. و یا مایل

دندان عقل شایع‌ترین انواع دندان نهفته در میان سایر دندانها معمولا دندان‌های آسیای بزرگ شماره ۳ که به دندان عقل موسوم هستند بیشترین احتمال برای این که تبدیل به نهفته شوند را دارند. هر فرد معمولا ۳۲ دندان دائمی دارد که آخرین آنها دندانهای عقل هستند .

دندانهای عقل در بخش عقب دهان و در انتهای همه دندان ها می رویند و سن رویش آنها معمولا از ۱۸ تا ۲۵ سالگی متغیر است. علت نامیدن آن ها به عنوان دندان عقل هم بعلت زمان رویش آنها که مصادف با بلوغ بر ثبات عقلی فرد است می باشد.

چرا باید به داد دندانهای نهفته رسید؟

معمولاً در سن ۱۳ تا ۱۴ سالگی باید دندان های نیش بالا رویش پیدا کنند. میانگین سنی رویش دندانهای عقل نیز ۲۰ سالگی می باشد و باید تا سن ۲۵ سالگی رویش آنها پایان یافته باشد. چنانچه دندانهای نیش و عقل در این سنین رویش پیدا نکنند احتمال اینکه نهفته باشند و در لثه مانده باشند وجود دارد و فرد باید برای آگاهی از وجود دندان نهفته به پزشک مراجعه نماید. این نوع دندان ها از طریق معاینات رادیوگرافی قابل تشخیص است.

دندان عقل نهفته

دندان های نهفته از طریق جراحی و خارج کردن دندان قابل درمان هستند. فراموش نکنید که دندان عقل پس از ۲۰ سالگی خیلی کمتر امکان رویش خواهد داشت، پس اگر تا به این سن دندان عقل رویش پیدا نکرده بود باید به فکر جراحی آن باشید زیرا به شکل نهفته در لثه شما قرار گرفته است. جراحی زودهنگام دندانهای عقل به علت جوانی بیمار همراه با ترمیم سریع خواهد بود.

 

دندان های نهفته چه خطراتی دارند؟

1- تحلیل استخوان در دندانهای مجاور دندان نهفته
2- بروز بیماری های لثه در دندان نهفته
3- تحلیل ریشه دندان مجاور به علت فشار دندان نهفته
4- عدم امکان پر کردن دندان های مجاور
5- پیدایش کیست آیا تومور ها که درمان آنها گاهی با برداشتن قسمتی از استخوان فک همراه خواهد بود
6- مزاحمت دندان نهفته برای روکش یا بریج یا حتی دست دندان
7- نامرتب شدن دندان ها
8- چرخش دندان های مجاور دندان نهفته
9- دردهای عصبی صورت
10- بیماری های مفصل گیجگاهی فکی و صداهای ناشی از آن
11- شکستگی فک پایین در ناحیه دندان نهفته در اثر ضربه به فک پایین به دلیل کمبود استقامت استخوان
12- پوسیدگی دندانهای مجاور

بهترین سن برای خارج کردن دندانهای نهفته ۲۰ تا ۲۵ سالگی است ا ما با بالا رفتن سن جراحی استخوان فک بسیار سخت‌تر می‌شود و همچنین زمان به مراتب طولانی تری برای التیام زخم ناشی از جراحی هم نیازخواهد داشت .در سنین ۴۰ سال به بالا که به طور کامل دندان نهفته داخل استخوان قرار گرفته و عارضه یی برای فرد در پی نداشته باشد در این گونه مواقع نیاز به جراحی نیست و فرد باید فقط مرتبا چکاب شود.

جراحی دندان نهفته

دندان نیش خوابیده در فک

گاهی اوقات پیش می آید که متوجه می شوید که یکی از دندانهای نیش در فک تان نهفته است. این دندان ها معمولا در سقف دندان باقی می ماند و این باعث می شود که شما در یک طرف یک دندان نیش نداشته باشید. طبق توصیه انجمن ارتودنتیست های آمریکا بهتر است کودکان از حدود شش سالگی زیر نظر پزشک قرار بگیرند تا با بررسی دندانهای شیری و رشد فک ها از برخی ناهنجاری ها از جمله دندان نهفته پیشگیری کنند و یا مشکلات را کاهش دهند که برای ارتودنسی کودکان آماده باشند.

بیرون کشیدن دندان نهفته وخوابیده در فک

اگر شما دارای چنین دندانی و خوابیده درفک باشید نباید چندان نگران شوید، چون دندانپزشکان می‌تواند به شما کمک کنند تا این دندان را به قوس دندانی تان بازگردانید .برای این کار شما به همکاری متخصص جراحی فک و دهان و صورت و متخصص ارتودنسی نیاز دارید در مرحله نخست یک رادیوگرافی بزرگ از هر دو فک شما تهیه می شود تا موقعیت دقیق دندان نیش در آن تعیین شود.

ارتودنسی دندان نهفته نیش

این دندان معمولا در کام و یا زیر لب شما نهفته هستند در این مرحله از درمان جراح فک و صورت این دندان نهفته را در دهان شما باز می‌کند و در مرحله بعد به این دندان نهفته خارج شده، سیم ها و براکت های ارتودنسی بسته می شود تا با استفاده از نیروهای ارتودنسی دندان بیرون کشیده شده و در ردیف دندان های شما بگیرد.این درمان چند ماه طول میکشد اما زیبایی صورت و فک تان را برایتان به همراه خواهد داشت.

مشاوره رایگان بررسی رفع مشکلات ناهنجاری های دهان و دندان با متخصص ارتودنسی و جراحی دندان با شماره های 02188376318

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *