لیست غذاهای مفید و مضر در زمان ارتودنسی

ارتودنسی نیاز به مراقبت دارد از جمله یکی از راههای مراقبت ها داشتن رژیم غذایی درست است تا به سیم کشی دندان آسیبی نرسد.در کل مهمترین مسئله در طول درمان ارتودنسی رعایت بهداشت دهان و دندان است که همیشه و در همه جا فرد باید تمام و کمال این کار را انجام دهد و توصیه‌های متخصص ارتودنسی را جدی بگیرد. در طول زمان درمان ارتودنسی خود حتما به توصیه های دکتر متخصص ارتودنسی خود عمل کنید.

بخشی از مراقبت های لازم حین درمان ارتودنسی اعمال تغییراتی در رژیم غذایی می باشد رژیم غذایی در ارتودنسی باید به گونه ای باشد که آسیبی به دندان ها و دستگاه های ارتودنسی وارد نکند.

داشتن یک برنامه غذایی صحیح باعث می‌شود تا از براکت های ارتودنسی مراقبت و نگهداری خوبی داشته باشید که سبب می گردد لبخند نهایی شما هرچه سریعتر به زیباترین شکل ممکن پدیدار شود. عادت کردن به براکت ها مستلزم اعمال تغییراتی می باشد زیرا برخی غذاها و آدامس به براکت ها آسیب می زند و موجب مشکلات دندانی می‌شود. یک رژیم غذایی ارتودنسی به مفهوم بدنی سالم دندانهای سالم و البته یک نتیجه بهتر در طی درمان ارتودنسی می باشد.

لیست غذاهای مفید و مناسب ارتودنسی

مواد غذایی که می توانید در هنگام داشتن رژیم غذایی ارتودنسی از آنها استفاده کنید عبارتند از:

رژیم غذایی در ارتودنسی

 1. پنیر رشته ای
 2. سیب زمینی پخته شده و یا سرخ شده
 3. سبزی‌های بخارپز شده
 4. تخم مرغ و ماکارونی
 5. بستنی و پودینگ
 6. نان و ساندویچ های کوچک برش خورده
 7. بیسکویت ترد
 8. شیر
 9. سوپ
 10. ذرت و نخود فرنگی

بهترین غذادر رژیم غذایی ارتودنسی

در رژیم غذایی ارتودنسی محصولات لبنی قطعا مناسب ترین گزینه برای افراد میباشد. با قرار دادن محصولات لبنی در رژیمی که حاوی کلسیم، پتاسیم و ویتامین دی هستند مواد مغذی برای داشتن استخوان ها و دندان های قوی را به بدن می‌رساند. علاوه بر این خواص محصولات لبنی چون بافت نرمی دارند و نیاز به جویدن ندارند برای قرار گرفتن در رژیم غذایی ارتودنسی بسیار مناسب می باشند.
اگر میخواهید از پنیر استفاده کنید باید به خاطر داشته باشید که ممکن است مصرف آن برایتان مشکل زا شود چون پنیر به راحتی به دندان می‌چسبد و بین دندان ها قرار می گیرد، به همین علت موقعی که در برنامه غذایی خود پنیر را قرار می دهید بهتر است آن را بر روی قطعات کوچک نان گذاشته و مصرف کنید. به علاوه شما می توانید از پنیرهای رشته ای که خوردنشان راحت تر است استفاده نمایید.

راهنما: بهترین راه های سفید نگه داشتن دندان در زمان ارتودنسی را انیجا بخوانید.

غذاهای مناسب برای چند هفته اول ارتودنسی

سخت ترین زمان سیم کشی دندان ها چند هفته اول برای فرد است زیرا احتمالاً دچار درد خواهد شد و غذا خوردن نیز سخت و دردناک می‌شود. برای این افراد فقط غذاهای نرم می باشد و باید از خوردن غذاهایی با تکه های بزرگ گوشت اجتناب کنند، همچنین در لیست رژیم غذایی در ارتودنسی آجیل و پاپ کورن باید برای مدت کوتاهی حذف شوند، در چند هفته اول رعایت این نکات بسیار مهم می باشند.

بیشتر: هزینه ارتودنسی

غذاهای مضر در رژیم غذایی ارتودنسی

رژیم غذایی در ارتودنسی

 1. آجیل و دانه
  آجیل و دانه ها سفت و نسبتاً کوچک هستند و این دقیقاً دو ویژگی غذاهایی هست که نباید  آنها را مصرف کنید. در صورتیکه اجتناب از مصرف این نوع مواد غذایی برای سخت است سعی کنید موادی مانند کره بادام زمینی یا کره بادام را جایگزین کنید. علاوه بر این شما می توانید آجیل و دانه های مورد علاقه خودتان را پودر کنید و با اضافه کردن به ماست مصرف کنید.
 2.  پاپ کورن
  شاید باورش سخت باشد اما پاپ کورن بدترین خوراکی است که می توانید انتخاب کنید برای کسی که ارتودنسی ندارد هسته‌های پاپکورن ممکن است ناراحتی های جزئی ایجاد کند اگرچه افراد معمولا با استفاده از نخ دندان نسبتا راحت می توانند آن را از دندان هایشان خارج کنند با این حال افرادی که دارای رژیم غذایی ارتودنسی هستند هسته‌ ی آن می‌تواند برای مدت زمان طولانی گیر کرده و منجر به تورم بسیار دردناک بافت لثه شود.
 3.  یخ
  یخ در واقع غذا نیست و جزء مواد اصلی غذایی محسوب نمی شود اما برخی از نوجوانان و بزرگسالان دوست دارند تا در طول روز از یخ استفاده کنند. جویدن یخ به طور کلی برای دندان ها مناسب نیست به خصوص برای افرادی که دارای رژیم غذایی ارتودنسی هستند و دندان های شان دارای سیم کشی می باشد بسیار بد و مضر میباشد. در این میان کودکانی که چندین بار در از یخ استفاده کرده‌اند بارها سیم کشی شان شکسته و مجبور به ترمیم آن شده اند.
 4.  بلال
  بلال یکی از خوردنی های مورد علاقه کودکان و بزرگسالان است و تمایل زیادی برای مصرف آن در روزهای گرم تابستان دارند. برای افرادی که دارای ارتودنسی هستند باید اول دانه هایش جدا شود و سپس مصرف گردد ،زیرا بلالی یکی از سخت‌ترین غذاهایی است که در حین ارتودنسی میتوان خورد و همچنین یکی از اولین غذاهایی است که افراد بعد از اتمام رژیم غذایی خود و باز کردن ارتودنسی می‌خواهند آن را بخورند.
 5.  آبنبات سفت
  از اولین گزینه ها برای شکستن سیم کشی دندان ها انواع آبنبات های سفت هستند به ویژه اگر آنها را بجوید. اگر دارای ارتودنسی هستید زمان خوردن آبنبات ها تا زمانی که آب می شوید آنها را در دهان نگه دارید این کار هیچ ضرری برای سیم کشی دندان های شما نخواهد داشت ،اما باید بدانید که در رژیم غذایی ارتودنسی مصرف شکر برای دندان ها مضر است بنابراین مصرف آب نبات توصیه نمی‌شود.
 6. گوشت خشک شده
  تمام افراد از خوردن گوشت لذت خاصی نمی برند اما برخی از نوجوانان به علت خوش نمک بودن و بوی تندپ دوست دارند تا روزانه گوشت مصرف کنند ،اما از آنجایی که گوش نیاز به تلاش زیادی برای جویدن دارد نباید در رژیم غذایی ارتودنسی قرار بگیرد چون جویدن به سیم کشی دندان ها آسیب می رساند. پس بهتر است گوشت ها را به صورت چرخ کرده در رژیم غذایی خود قرار بدهید و مصرف کنید .
 7. میوه های سفت
  میوه های سفت برای ارتودنسی مضر هستند. خوردن بعضی از این مواد می‌تواند یک چالش واقعی باشد. ارتودنسی باعث میشود که خوردن میوه های سفت مانند سیب ،سخت شود برای همین به جای تلاش برای گاز زدن میوه ها آنها را به اندازه های کوچک برش دهید تا بتوانید با استفاده از دندان های عقبی بجوید. همچنین اگر می خواهید سبزی‌ها را نیز قرار بدهید بهتر است آنها را خرد کرده و یا بخارپز کنید زیرا این فرآیند سبزی‌ها را نرم میکند.
 8. همچنین باید خاطرنشان کرد که نوشیدن برخی از نوشیدنی ها مانند نوشیدنی های گازدار ،نوشیدنی های قنددار، آبلیمو، قهوه و چای باید در زمان ارتودنسی کمتر مصرف شوند. همچنین در این دوران از فشار انگشتان روی براکت ها یا گاز گرفتن ناخن انگشتان که باعث شکستن یا جابه‌جایی دستگاه ارتودنسی می گردد ممانعت کنید و علاوه بر این سعی کنید که عادت های عصبی خود که جویدن اشیای غیر جویدنی مانند مداد و خودکار که می‌تواند موجب تاب برداشتن سیم ارتودنسی یا شکستن براکت گردن خودداری کنید.

دکتر احسان مهریزی بهترین متخصص ارتودنسی کودکان در تهران