اطلاعات مفید برای مراقب از دندان در ارتودنسی

فلسفه بهداشت مانند افراد بدون ارتودنسی ، حذف و جلوگیری از تجمع پلاک دندانی است اما در افرادی كه تحت درمان ارتودنسي دندان هستند، مسواك زدن دقيق دندانها نسبت به افراد دیگر از اهميت بيشتري برخوردار است. حذف پلاک دندانی میکروبی باید به صورت فیزیکی انجام شود ( با مسواک و نخ دندان ). ترکیبات شیمیایی موجود در خمیر دندان و دهانشویه باعث کاهش رشد باکتریها می شوند اما نمی توانند جایگزین مسواک باشند و تنها نقش کمکی دارند. در ادامه سوالات متداول درباره ارتودنسی و پاسخ آنها توسط دکتر مهریزی متخصص ارتودنسی غرب تهران ذکر می کنیم. 

سوالات متدوال در مورد سلامت دندان زمان ارتودنسی

آیا ارتودنسی باعث پوسیدگی دندانها می شود؟

حین درمان ارتودنسی دندان بعلت حضور دستگاه ارتودنسی بویژه دستگاههای ارتودنسی ثابت تجمع پلاک دندانی و مواد غذایی بیشتر شده و زمینه برای افزایش فعالیت میکروبها مستعدتر است بنابراین صرف وقت و دقت بیشتر در برداشتن پلاک دندانی (مسواک زدن) ضرورت دارد. برخلاف تصور مردم ارتودنسی باعث پوسیدگی دندانها نمی شود به شرطی که بهداشت دهان بدقت رعایت شود.
راهنما : راهنمای انتخاب خمیردندان و دهانشونه مناسب

مراقبت از دندان در زمان ارتودنسی

بهترین راه ها و لوازم برای مراقبت از دندان ارتودنسی شده

  • استفاده از مسواک ارتودنسی، مسواک بین دندانی و نخ دندان ویژه ( سوپرفلاس )
  • خمیردندان و دهانشویه ها نقش کمک کننده دارند
  • فلوراید جهت پیشگیری از پوسیدگی اهمیت بیشتری دارد
  • در افرادی که التهاب لثه دارند استفاده از دهانشویه های خاص توصیه می شود
  • پس از مصرف هر ماده غذایی باید دندانها با مسواك به دقت تميز شوند. روزی یکبار از نخ دندان استفاده شود.
  • اگر لثه در ناحیه ای تورم یا خونریزی دارد، آن ناحیه نیاز به تمیز کردن ومراقبت بیشتر دارد.

1. مسواک های ارتودنسی

تفاوت مسواک ارتودنسی با مسواکهای عادی این است که وسط مسواک ارتونسی گود است و می تواند اطراف براکتها را بهتر تمیز کند. در میان تمامی برندهای موجود برای خرید مسواک و لوازم مناسب ارتودنسی : مسواک های برند اورال بی oral-b، مسواک GUM و مسواک های Tepe

مراقبت از دندان در زمان ارتودنسی

فردی که ارتودنسی ثابت دارد باید پس از مصرف هر ماده غذایی مسواک بزند و همیشه مسواک همراه خود داشته باشد. برای این منظور درپوش یا کاور سر مسواک بسیار مفید است. همچنین مسواکهای مسافرتی ( ارتو تراول) بصورت تاشو در بازار موجود است. (بهترین متخصص ارتودنسی کودکان)

مراقبت از دندان در زمان ارتودنسی مراقبت از دندان در زمان ارتودنسی

مسواک برقی در ارتودنسی

آیا فردی که ارتودنسی ثابت دارد می تواند از مسواک برقی استفاده کند؟
بله مسواک برقی در فردی که ارتودنسی ثابت دارد بهداشت دهان را بهتر می کند. طبق تحقیقات جدید مسواک برقی از مسواک دستی می تواند در برداشتن پلاک مؤثرتر باشد. مسواک زدن با آن سریع تر، راحت تر و مؤثرتر است. بخصوص در افراد جوان انگیزه مسواک زدن را افزایش می دهد. توصیه می شود از سرهای با الیاف نرم استفاده شود.

راهنما : مسواک برقی بهتر است یا مسواک معمولی

2. مسواک بین دندانی ارتودنسی

مسواک بین دندانی (Inter dental Brush ) برای تمیز کردن دندانها زیر سیم، بین دندان ها و فضاهای کوچک که مسواک دسترسی ندارد توصیه می شود. سرهای درشت تر برای دندانهای بالا و فضاهای بزرگتر و سرهای ریز برای فضاهای کوچک مناسب است. به دو شکل در دسترس می باشد:

مسافرتی (تراولر) که دسته کوتاه و درپوش دارد.

با دسته بلند وسرهای قابل تعویض که جداگانه می توان تهیه کرد.

مراقبت از دندان در زمان ارتودنسی

3. نخ دندان سوپرفلاس

سوپرفلاس(Super Floss ) نخ دندان ویژه ای است که هر تکه آن سه قسمت دارد : سر سفت برای رد کردن از زیر سیم، نخ معمولی و یک قسمت ضخیم برای تمیز کردن اطراف براکتها و فضاهای بزرگتر بین دندانها

مراقبت از دندان در زمان ارتودنسی

4. فلاس تریدر

فلاس تریدر ( Floss Threader) وسیله ای است که با کمک آن می توان نخ دندان معمولی را از زیر سیم ارتودنسی رد کرد. کارایی آن از سوپرفلاس کمتر است ولی از لحاظ اقتصادی به صرفه تر می باشد. برای آگاهی از هزینه ارتودنسی روی لینک آبی رنگ کلیک کنید.