راهنمای انتخاب انواع بهترین خمیر دندان و دهانشویه

انواع خمیر دندان

1. خمیر دندان اورال بی Oral-B

جهت پیشگیری از پوسیدگی و محافظت از مینای دندان: مهمترین ماده مؤثر ترکیبات فلوراید است. برای کودکان و افرادی که استعداد پوسیدگی دندانها بالاست.

(Enamel Shield (Oral-B

2. خمیر دندان G.U.M Crest

2) خمیر دندان محافظ لثه ها : برای افرادی که استعداد یا سابقه بیماری لثه دارند. التهاب و خونریزی لثه از علائم بیماری لثه می باشد.

(Gum Protection (Crest

(Gum Protection (Oral-B

3) خمیر دندان سفید کننده

دارای مواد ساینده می باشد. استفاده آن بصورت مداوم و درازمدت توصیه نمی شود چون باعث سایش مینای دندان می شود. مینای دندان در ناحیه طوق دندان نازک بوده و سایش آن منجر می شود عاج زیرین در معرض تحریکات سرما و گرما قرار گرفته و حساسیت دندانی ایجاد شود.

4) خمیر دندان چند منظوره با خواص مختلف

Oral-B Pro-Expert All-Around Protection

Crest Complete

5) خمیر دندان ضد حساسیت

برای درمان حساسیت دندانی که در افراد بزرگسال و سنین بالاتر دیده می شود.انتخاب این نوع خمیر دندان بسیار مناسب است. معروفترین خمیر دندان ضد حساسیت Sensodyne است.

خمیر دندان و دهانشویه

بهترین دهانشویه ها

1) جهت پیشگیری از پوسیدگی

این دهانشویه ها حاوی ترکیبات فلوراید هستند. انواع ایرانی آن در بازار موجود است و در مدارس برای پیشگیری از پوسیدگی تجویز می شود. شایان ذکر است که اغلب دهانشویه ها و خمیردندانها حاوی مقادیری از ترکیبات فلوراید هستند.

2) محافظت لثه ها

برای افرادی که استعداد بیماری لثه والتهاب و خونریزی لثه دارند خمیر دندان و دهانشویه هایی توصیه می شود که خاصیت ضد میکروبی و محافظت از لثه دارند.

شاخص ترین مورد دهانشویه کلرهگزیدین است. کلرهگزیدین ماده ای با خواص ضد میکروبی قوی می باشد. با دندانها و بافت نرم دهان اتصال طولانی مدت پیدا می کند و باعث کاهش باکتریهای دهان می شود اما موجب تغییر رنگ و زردی دندانها می شود که برگشت پذیر است و جای نگرانی نیست. دهانشویه کلرهگزیدین تولید ایران در دسترس می باشد.

3) دهانشویه های چند منظوره حاوی ترکیبات مختلف

Oral-B Multi-Protection

Listerine Total Care

در درمان ارتودنسی ثابت حجم میکروبها در دهان افزایش می یابد و خمیر دندان و دهانشویه های چند منظوره می تواند کمک مهمی به بهداشت دهان باشد.

برند کین برای ارتودنسی دهانشویه ارتوکین وخمیردندان ارتوکین را بصورت خمیر و مایع تولید کرده است که دارای فلوراید و خاصیت ضد میکروبی می باشد.

ارتوکین مینت حاوی ترکیبات کلرهگزیدین است ولی موجب تغییر رنگ دندانها نمی شود.

نکته : توصیه شده بین استفاده از خمیر دندان و دهانشویه حداقل 30 دقیقه فاصله زمانی باشد.

خمیر دندان و دهانشویه