آشنایی و راه درمان ناهنجاری های فک

ممکن است دچار ناهنجاری های گوناگونی باشد که به روی هم قرار گرفتن دندانها روی هم و جابجایی فک مربوط میشود. بیشتر افراد با مشکلاتی از قبیل کجی دندان‌ها و جابه‌جایی ، انحراف و جلو عقب بودن فک خود مواجه هستند و همیشه در صدد درمان فک خود می باشند. باید بدانید که ناهنجاری های فک باعث اختلال در شیوه گفتار و نحوه غذا خوردن فرد می‌شود و به تبع آن باعث پوسیدگی دندان و مینا خواهد شد ، برای همین این ناهنجاری های فک و مشکلات آن را باید سریع پیگیری کنند.

صورت مجموعه ای از استخوان ها هست که دندانها روی آنها سوار است و دارای دو بخش فک بالا و فک پایین می باشد.فک بالا ثابت و بی حرکت و فک پایین متحرک است و در زمان خوردن غذا و صحبت کردن حرکت می کند.

بخش پایین با مفصل فکی گیجگاهی به استخوان جمجمه وصل می شود وقتی این مفصل مشکل داشته باشد فرد دچار ناهنجاری های فک خواهد شد.

متداول ترین ناهنجاری های فک

  •  جلو بودن فک بالا یا پایین
  • به هم فشرده یا فاصله دار بودن دندان ها از هم
  • جابجایی فک بالا یا پایین
  • انحراف فک بالا یا پایین
  • چرخش دندان ها
  • اوربایت آندربایت و کراس بایت
  • همپوشانی نداشتن دندان های پیشین

علائم ناهنجاری های فک

 ایجاد تغییرات بعد در چهره
 ایجاد مشکلات گفتاری در فرد
 ایجاد درد در زمان جویدن
 تنفس دهانی
 نامنظم بودن دندانها مانند به هم فشردگی یا فاصله داشتند

علت ایجاد ناهنجاری های فکی و دندانی

زمینه ارثی: از پدر و مادر به فرزند ارث می رسد.
عوامل محیطی :عواملی که شامل تنفس دهانی، مکیدن انگشت یا زبان و ضرباتی که در کودکی ممکن است به فک وارد شود و ایجاد ناهنجاری های فکی کند.
باید خاطر نشان کرد که جلوی عامل وراثت را نمی‌توان گرفت اما می توانیم از عوامل محیطی با مراقبت های لازم جلوگیری نماییم.

اطلاعات بیشتر»» قیمت ارتودنسی دندان

نحوه تشخیص ناهنجاری های فکی

اگر فرد در سنین پایین‌تر مخصوصاً در کودکی به پزشک مراجعه کند، می توان به خوبی نشانه های ناهنجاری فکی را در آن مشاهده کرد و بهترین زمان برای درمان ناهنجاری های فکی در دختران ۸ یا ۹ سالگی و در پسران ۱۰ یا ۱۱ سالگی می باشد.
وقتی درمان ناهنجاری های فک در زمان و سن مناسب انجام نشود و بیمار به سن بلوغ برسد ادامه درمان این ناهنجاری‌ها سخت‌تر خواهد بود و فرد باید با مراجعه به متخصص ارتودنسی و جراحان فک ناهنجاریهای فک خود را برطرف کند.

اطلاعات بیشتر: متخصص ارتودنسی کودکان

بهترین راه درمان ناهنجاریهای فکی

هدف از درمان ناهنجاریهای فکی فقط زیبایی نیست بلکه برگرداندن عملکرد صحیح فک است .اگر عملکرد فک تصیح شود به دنبال آن زیبایی هم بر می گردد. بنابراین اولین کاری که در درمان ناهنجاریهای فکی انجام می شود برطرف کردن پوسیدگی های دندان و سپس دندان ها بر اساس سبک اصلاح شده و پس از آن ارتودنسی انجام میشود .درمان ناهنجاریهای فکی با استفاده از دستگاههای متحرک ارتودنسی مختلف جلو و عقب برده می شوند و با ارتودنسی ثابت دندان ها جابجا می گردند.

در مواقعی که مشکل شدید فکی وجود داشته باشد باید این ناهنجاری فکی توسط جراح فک و صورت درمان شود. روند درمان در این افراد به این شکل است که ابتدا با ارتودنسی دندان ها مرتب می شود و دندان های بالا و پایین روی هم قرار میگیرند تا در زمان جراحی با توجه به شکل دندان ها فک ها جابه جا شوند. برای درمان ناهنجاری های فکی بیماران معمولاً دو مرحله دارد :مرحله اول پیش از جراحی است که ۶ تا ۱۲ ماه زمان نیاز دارد و مرحله دوم آن که بعد ازجراحی است ۶ تا ۹ ماه طول میکشد .

ناهنجاریهای فکی چه زمانی نیاز به جراحی فک پیدا می کنند؟

اگر بیمار در سنین بالاتر برای درمان اقدام کند و همچنین ناهنجاری های فکی در او بسیار شدید باشد قطعاً فقط از طریق ارتودنسی نمی توان دندان ها را مرتب کرد. همچنین اگر اختلاف دو فک زیاد باشد ابتدا ارتودنسی به مدت شش ماه الی یک سال باید انجام شود تا وضعیت دندان های فرد برای جراحی فک آماده گردد .به طور کلی فردی که دارای ناهنجاری های فکی است باید ابتدا دندان هایش به گونه ای چیده شود تا پزشک بتواند فرد را به جراح معرفی کند.

با ارتودنسی برخی مشکلات ناهنجاری‌های فک مانند شلوغی و نامرتب بودن دندان ها را می توان آن را درمان کرد. در درمان ارتودنسی به ساختار فک بالا و پایین و همچنین دندان ها برای رفع ناهنجاری فک توجه می‌شود. اگر ساختار فک‌ها مشکلی داشته باشد جفت شدن دندان ها به طور ایده ال ها صورت نمی گیرد و و زیبایی که بیمار به دنبال آن است اتفاق نمی افتد.

در افراد بالغ که دارای ناهنجاری های فک هستند چون تکامل استخوان ها کامل شده است جراحی فک همراه با ارتودنسی لازم میشود .در ناهنجاری های فک در هر سنی این امکان وجود دارد که دندان ها حرکت کند ،اگر بیمار از نظر ظاهری مشکلی نداشته باشد می تواند فقط به درمان ارتودنسی اکتفا کند و در مواقعی که مشکل شدید فکی وجود داشته باشد جراحی توسط جراح فک و تشخیص توسط متخصص ارتودنسی خوب صورت می پذیرد.