راهکارهای کاهش درد ارتودنسی

راهکارهای کاهش درد ارتودنسی

همان طور که می دانید استفاده از بریس یکی از راهکارهای موثر برای درمان دندان های کج می باشد. اما همان طور که این دستگاه های دندان پزشکی باعث صاف و مرتب شدن دندان های شما می شود، هنگام نصب می تواند باعث درد و ناراحتی شما نیز شود. زیرا به دندان های شما فشار وارد می کند، تا بتواند در جای درست خود قرار بگیرد. در این مقاله به راهکارهای کاهش درد ارتودنسی اشاره شده است.

درد ارتودنسی

همان طور که در بالا نیز گفته شد، در زمان نصب بریس ها بر روی دندان ها به خاطر فشاری که بر روی دندان ها وارد می شود، برای قرار گرفتن در جای صحیح خود، ممکن است کمی درد و ناراحتی را احساس کنید. که باید کمی در تحمل درد آن صبور باشید. بعد از نصب بریس ها تا 24 ساعت اول میزان درد افزایش پیدا می کند. که در این مدت بهتر است، برای کاهش درد از داروهای مسکن، نوشیدنی های خنک، غذاهایی با بافت نرم و…. استفاده کنید.

لازم به ذکر است، تا هفته اول بعد از نصب بریس این درد با شما همراه می باشد. همچنین ممکن است، که علاوه بر درد و فشاری بر روی دندان، آن را بر روی استخوان فک خود نیز احساس کنید. برای کاهش درد بهتر است، از راهکارها و توصیه های پزشک متخصص خود به خوبی استفاده کنید. تا بتوانید التهاب و درد آن را تا جایی که ممکن است، کاهش دهید.

بهتر است بدانید، که بعد از نصب بریس، متخصص ارتودنسی زمان هایی را برای معاینه و تحت نظر داشتن بیمار معین می کند. که در این ملاقات ها معمولا بریس ها و سیم ها را پزشک متخصص محکم تر می کند، تا روند صاف شدن دندان ها سریع تر شود. با سفت کردن این بریس ها ممکن است، درد کمی نیز همراهتان باشد. برای آگاهی با هزینه ارتودنسی به این لینک مراجعه کنید.

روش هایی برای تسکین درد ارتودنسی

ممکن است بعد از نصب بریس توسط دکتر متخصص ارتودنسی شما از چند روز تا چند هفته احساس درد داشته باشید، اما راهکارهایی برای کاهش و تسکین درد آن وجود دارد. که در سطر زیر به 9 مورد از آن ها اشاره شده است:

  • از کمپرس یخ استفاده کنید

استفاذه از کمپرس یخ باعث کاهش التهاب و درد می شود. به همین خاطر شما می توانید از کمپرس استفاده کنید، تا درد کمتری احساس کنید. معمولا متخصص ارتودنسی بعد از نصب بریس به شما پیشنهاد می دهد، که کمی کمپرس یخ را روی لثه ها و یا قسمت بیرونی دهان خود قرار دهید، تا درد اولیه آن کاهش پیدا کند.

  • از بی حسی های موضعی و یا مسکن استفاده کنید

معمولا اگر میزان درد در فرد زیاد باشد، بهتر است از بی حسی های موضعی و یا مسکن برای کاهش درد استفاده کند. حتما دقت کنید، که با مشورت پزشک از آن ها استفاده کنید.

  • از آب نمک استفاده کنید

شما می توانید برای کاهش التهاب لثه و درد ناشی از نصب بریس تا چند روز از آب نمک استفاده کنید. زیرا علاوه براینکه درد را کاهش می دهد، در از بین بردن عفونت های داخل دهان نیز بسیار موثر می باشد.

  • از موم و وکس های ارتودنسی استفاده کنید

بسیاری از افراد هستند، که بعد از ارتودنسی لثه ها و داخل دهان شان زخم می شود. برای درمان آن می توانید با مشورت پزشک ارتودنسی خود از وکس و موم های ارتودنسی استفاده کنید. لازم به ذکر است، که این موم و وکس ها معمولا قسمت های لبه دار و تیز براکت ها را بعد از قرار گرفتن بر رویشان می پوشاند. که این کار از زخم شدن دهان شما جلوگیری می کند.

  • از گارد یا محافظ دندان استفاده کنید

افرادی که فعالیت های سنگین مانند ورزش انجام می دهند، معمولا پزشک معالج به آن ها استفاده از گارد یا محافظ دندان را پیشنهاد می دهد. زیرا دردی که روی گونه ها و یا فک افراد ایجاد می شود، را کاهش می دهد.

  • در طول ارتودنسی از مواد غذایی نرم استفاده کنید

معمولا بعد از انجام ارتودنسی و در طول درمان بهتر است، از غذاهایی با بافت نرم استفاده کنید. زیرا خوردن غذاهای چسبنده و یا سفت موجب درد دندان، آسیب رسیدن به براکت ها و بریس ها و یا شکستن آن ها می شود. لازم به ذکر است، که خوردن نوشیدنی ها و غذاهای سرد و خنک بعد از انجام ارتودنسی درد و التهاب را به میزان چشمگیری کاهش می دهد.

  • لثه های خود را ماساژ دهید

یکی دیگر از راه های آرام شدن درد بعد از ارتودنسی ماساژ دادن لثه می باشد. برای تاثیر بهتر آن می توانید ابتدا کمی یخ روی لثه های خود بمالید، تا لثه های متورم خود را کمی آرام کنید. سپس با با انگشتان خود به صورت دایره ای لثه های خود را مالش دهید.

  • آب یخ بخورید

سعی کنید در چند روز اول بعد از نصب بریس آب یخ بیشتری بنوشید. زیرا آب سرد علاوه بر کاهش دمای داخل دهان از متورم شدن لثه جلوگیری می کند.

  • بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید

بهتر است بدانید که تمیز نگه داشتن دهان و دندان هایتان از زرد شدن دندان ها، پوسیدگی دندان ها، بوی بد دهان و…. جلوگیری می کند. در نتیجه باعث می شود، که در طول دوره ارتودنسی درد کمتری داشته باشید. افرادی که ارتودنسی می کنند، بهتر است برای جلوگیری از درد ارتودنسی و پوسیدگی دندان هایشان روزانه 2 تا 3 بار مسواک بزنند. به صورت مرتب دندان های خود را با نخ دندان مخصوص دندان های ارتودنسی، نخ دندان کنند. همچنین از دهان شویه حاوی فلوراید استفاده کنند.

 

اطلاعات مفید: بهترین متخصص ارتودنسی کودکان

نتیجه گیری

در مقاله بالا به راهکارهای کاهش درد ارتودنسی اشاره شده است. شما باید علاوه بر رعایت کردن بهداشت دهان و دندان خود و استفاده از راهکارهای بالا برای کاهش درد، کمی صبور باشید. زیرا درد ارتودنسی تا چند روز بعد از نصب بریس همراه شما می باشد. که ممکن است کمی آزاردهنده و کلافه کننده باشد. بنابراین نیاز به کمی صبر و تحمل دارد.

 

اطلاعات بیشتر: متخصص ارتودنسی ثابت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *