زندگی بعد از بریس

زندگی بعد از بریس: چه چیزی باید انتظار داشت

 

بالاخره رسیده است زمانی که باید بریس‌های خود را بردارید! پس از مدت زمان زیاد، ممکن است سخت باشد به خاطر بیاورید که چگونه فلزی که دندان‌های شما را پوشانده بود، حالا از بین رفته است. همانطور که این اتفاق هیجان‌انگیز است، ممکن است اندکی هم اعصاب را به هم بریزد. به همین دلیل است که وبسایت ارتودنسی این لیست را از آنچه باید پس از جدا شدن بریس‌ها انتظار داشت، گردآوری کرده است.

آخرین دیدار با پزشک

برای برداشتن براکت‌ها، دکتر از ابزاری برای به آرامی فشار دادن به هر براکت استفاده می‌کند تا چسب را شل کند و به براکت اجازه برداشته شدن را بدهد. بعد از برداشتن تمام براکت‌ها، چسب را از روی هر دندان با یک ابزار دندانپزشکی تمیز می‌کند که برای صیقل دادن مینای دندان‌ها هم کار می‌کند. از آنجایی که این سیمان از مینای دندان در برابر آسیب محافظت می‌کند، ارتودنتیست‌ها معمولاً قبل از برداشتن چسب منتظر می‌مانند تا تمام براکت‌ها برداشته شوند. این فرآیند ممکن است بسته به نوع بریس‌های مورد استفاده برای بیمار متفاوت باشد. پس از برداشتن بریس‌ها، دکتر عکس‌های نهایی را می‌گیرد تا بتواند لبخند اولیه شما را با لبخند نهایی شما مقایسه کند (این قسمت سرگرم‌کننده است). سپس قالب‌هایی از دندان شما گرفته می‌شود تا نگهدارنده‌های شما را بسازند. سپس باید به دفتر بازگردید تا نگهدارنده‌های خود را در همان روز یا روز بعد تحویل بگیرید.

این فرآیند معمولاً حدود یک ساعت تا یک ساعت و نیم زمان می‌برد. بیماران ممکن است در طول این فرآیند فشاری را احساس کنند، اما دردی احساس نخواهند کرد.

بعد از بریس

پس از برداشتن بریس ها نباید هیچ درد یا ناراحتی وجود داشته باشد، اما بسیاری از بیماران گزارش می دهند که دندان هایشان به طرز عجیبی صاف می شود. خوردن غذا ممکن است برای یک یا دو روز عجیب باشد زیرا غذا روی دندان ها و لثه های شما می لغزد. پس از صرف زمان زیادی برای استفاده از بریس، عادت کردن به خوردن غذا بدون بریس کمی زمان می برد تا تنظیم شود. از پاپ کورن و سایر غذاهایی که نمی توانید با بریس بخورید لذت ببرید!

بیماران اغلب گزارش می دهند که در ابتدا دندان هایشان کمی حساس است. مینای دندان پس از مدت طولانی پوشانده شدن، اکنون در معرض محرک های بیرونی قرار می گیرد. این حساسیت باید به سرعت از بین برود و در این میان خمیر دندان حاوی فلوراید می تواند به کاهش حساسیت دندان کمک کند.

بریس

 

این ایده خوبی است که پس از برداشتن بریس‌ها با دندانپزشک معاینه شوید. بسته به عادات بهداشتی دندان در زمانی که بریس‌ها روی آن قرار داشتند، ممکن است پس از از بین رفتن آن‌ها برخی از کارهای دندانپزشکی لازم باشد. حفره‌هایی که نمی‌توان در زمانی که براکت‌ها و سیم‌ها در راه بودند برطرف کرد، در نهایت می‌توان آنها را پر کرد. برخی از بیماران ممکن است لکه‌های سفید یا تغییر رنگ روی دندان‌های خود داشته باشند و دندانپزشک می‌تواند اطلاعاتی در مورد بهترین روش سفید کردن دندان ارائه دهد. به دلیل حساسیت مینای دندان، بیماران باید چند هفته قبل از اقدام به سفید کردن دندان‌های خود صبر کنند.

 بهداشت دهان و دندان بعد از برداشت بریس

 

مهم‌ترین توصیه‌ای که می‌توانیم برای زندگی بعد از بریس  برای حفظ لبخند جدید خود داشته باشیم، ساده است: مراقبت از دندان‌های خود را عادت دهید! این به جلوگیری از ایجاد پلاک و حفظ سلامت لبخند شما کمک می کند.

این دستورالعمل های اساسی بهداشت دهان و دندان به شما کمک می کند تا دندان های تمیز و دهانی سالم داشته باشید:

  • بعد از هر وعده غذایی و میان وعده مسواک بزنید.
  • اگر نمی توانید فوراً مسواک بزنید، با آب بشویید تا ذرات غذای سرگردان از جای خود خارج شوند.
  • از مسواک با موهای نرم و خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید.
  • به آرامی با زاویه 45 درجه به سمت خط لثه مسواک بزنید و مسواک را در تمام سطح هر دندان حرکت دهید تا به طور موثر باکتری ها و مواد زائد را از بین ببرید.
  • هر شب نخ دندان بکشید تا باکتری ها و ذرات غذایی که در طول روز جمع می شوند را از بین ببرید. برای تمیز کردن مناطقی که دسترسی به آن ها سخت است از ابزارهایی مانند نخ دندان استفاده کنید.
  • اگر سرماخوردگی یا بیماری دیگری دارید، مسواک خود را هر 3 تا 4 ماه یا زودتر تعویض کنید.
  • از دهانشویه های ضد میکروبی و فلوراید برای کمک به بهبود سلامت دهان خود استفاده کنید.

همانطور که دکتر احتمالاً توضیح می دهد، استفاده صحیح از نگهدارنده‌ها برای حفظ لبخند شما بسیار مهم است. ممکن است برای بیماران چند روز طول بکشد تا به پوشیدن نگهدارنده‌های خود عادت کنند و آنها ممکن است با لحن کمی صحبت کنند. بیماران می‌توانند خواندن با صدای بلند را در خانه تمرین کنند تا به صحبت کردن با نگهدارنده‌های خود عادت پیدا کنند.

اهمیت بزرگی دارد که نگهدارنده خود را به درستی بپوشید تا لبخند جدیدتان را حفظ کنید. حتی پس از اتمام موفقیت‌آمیز درمان ارتودنسی، دندان‌های شما ممکن است دوباره جابجا شوند. هنگامی که فشار بریس‌های شما از بین می‌رود، دندان‌های شما به تدریج به مکان اولیه‌شان بازمی‌گردند. بنابراین، بسیار مهم است که نگهدارنده‌های خود را دقیقاً به دستور دکتر بپوشید!

اگر نگهدارنده خود را نپوشید، نمی‌تواند وظیفه‌اش را انجام دهد و پیشرفت شما با گذر زمان کاهش خواهد یافت. این اتفاق ممکن است سریعتر از انتظار شما رخ دهد، بنابراین حتماً به دستورالعمل‌هایی که پس از درمان به شما داده می‌شود، پایبند باشید. ما می‌توانیم دندان‌ها را صاف کنیم، اما نمی‌توانیم آنها را به جای خود نگه داریم!

در ابتدا، بیماران باید ۱۰-۱۲ ساعت در روز از نگهدارنده‌های خود استفاده کنند. بعد از چند ماه، دکتر برنامه استفاده شما را فقط به شب تغییر می‌دهد. برای حفظ صافی دندان‌ها، باید تا آخر عمر از ریتینر استفاده کنید.

دکتر یک کیف به شما می‌دهد تا نگهدارنده‌های خود را در آن نگه دارید. رایج‌ترین دلیل گم شدن نگهدارنده‌ها این است که در یک دستمال پیچیده شده و همراه با سطل زباله دور ریخته می‌شود. حیوانات خانگی، به ویژه سگ‌ها، اغلب نگهدارنده‌ها را به عنوان اسباب بازی جویدنی می‌بینند، بنابراین نگهداری مناسب برای جلوگیری از جایگزینی پرهزینه آنها حیاتی است.

کلام آخر

پس از برداشتن بریس‌ها، مراجعه به دندانپزشک برای معاینه ضروری است. ممکن است نیاز به برخی اصلاحات دندانپزشکی داشته باشید، مانند پر کردن حفره‌ها یا سفید کردن دندان‌ها. همچنین، حفظ بهداشت دهان و دندان پس از بریس‌ها بسیار مهم است و باید روال بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید. نگهدارنده‌ها را به درستی استفاده کنید و همیشه آنها را در کیف مخصوص خود نگه دارید تا از گم شدن آنها جلوگیری کنید.

اگر در مورد انجام درمان ارتودنسی دندان سوالی دارید با ما تماس بگیرید. کارکنان ما به آسانی برای ارائه تمام اطلاعات مورد نیاز شما وقت صرف می کنند و شما را در تمام مراحل عمل دندانپزشکی راهنمایی می کنند. دکتر احسان مهریزی، متخصص ارتودنسی در تهران، دارای بورد تخصصی ارتودنسی بوده و شما می‌توانید برای ارزیابی ارتودنسی خود، به آدرس www.drmehrizi.com مراجعه کرده و نوبت معاینه را دریافت نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *