شیشه ارتودنسی و مزایا استفاده از آن

شیشه ارتودنسی و مزایای استفاده از آن

شیشه شیر ارتودنسی، یک شیشه استانداردی می باشد، که متناسب با ساختار دهان و کام کودک طراحی می شود. تا بتواند از آسیب دیدن فک و دندان کودک در آینده جلوگیری کند. در این مقاله با ما همراه باشید، تا با شیشه ارتودنسی و مزایای استفاده از آن به صورت کامل آشنا شوید. برای مشاوره با دکتر ارتودنسی با ما تماس بگیرید. 

شیشه شیر ارتودنسی چیست؟

بسیاری از کودکان هستند، که به جای شیر مادر از شیر خشک استفاده می کنند. به همین دلیل باید برای خوردن شیر خشک از شیشه شیر استفاده کنند. شیشه شیر بطری هایی هستند، که در بالا آن پستانک مخصوصی قرار گرفته است. که به کمک آن کودک می تواند شیر داخل بطری را بنوشد.

بهتر است بدانید، که بیشتر مشکلات فکی و دهانی از همان کودکی و زمان شیر خوردن آغاز می شود. به همین دلیل بهتر است، از شیشه شیر ارتودنسی هنگام شیر دادن به کودکان استفاده شود. زیرا این شیشه شیرها همانطور که در بالا اشاره شد، متناسب با فرم لثه، ساختار دهان و کام کودک طراحی می شود. به همین خاطر از آسیب رسیدن به دندان و فک کودک جلوگیری می کند.

جنس شیشه شیرهای ارتودنسی از لاتکس و سیلیکون می باشد. مقاومت سیلیکون از لاتکس بیشتر است، همچنین دوام بیشتری دارند. سر شیشه ارتودنسی از مشکلاتی مانند جلوزدگی دندان ها، کج شدن دندان ها و عدم تقارن دو فک جلوگیری می کند. همچنین فشار روی لثه ها را کاهش می دهد و حرکت مکیدن طبیعی را تقویت می کند. به همین دلیل استفاده از شیشه ارتودنسی برای کودکان در دوران کودکی بسیار حائز اهمیت می باشد.

مزایای استفاده از شیشه شیر ارتودنسی

استفاده از شیشه ارتودنسی برای کودکان مزایای زیادی دارد، که در سطر به 15 مورد آن ها اشاره شده است:

 • بدنه شیشه های ارتودنسی معمولا از جنس پیرکس، پروپیلن و…. می باشد. به همین دلیل در برابر ضربات بسیار محکم و مقاوم هستند.
 • برای ساخت شیشه ارتودنسی همه استانداردهای بین المللی در آن رعایت شده است.
 • بدنه شیشه شیرهای ارتودنسی بسیار شفاف می باشد.
 • سرشیشه آن دارای درجه بندی و دریچه هوا می باشد. به همین دلیل از سوء هاضمه کودک جلوگیری می کند.
 • در سرشیشه ارتودنسی منفذهایی قرار دارد، که  استریل و تمیز کردن آن را راحت می کند.
 • به خاطر اینکه جنس بدنه آن از پیرکس، پروپیلین و…. می باشد، می توان شیر را با هر دمایی درون آن ریخت.
 • طراحی سرشیشه ارتودنسی به گونه ای است، که می تواند فضا لازم برای حرکت صحیح زبان و فک را در کودک ایجاد کند.
 • ایجاد فضا لازم برای حرکت صحیح زبان و فک در کودک باعث می شود، که بزاق دهان با شیر داخل دهان کودک به خوبی با یکدیگر ترکیب شوند. در نتیجه باعث می شود، شیر بهتر هضم شود.
 • در ساخت شیشه شیرهای ارتودنسی هیچ گونه ماده شیمیایی به کار نرفته است.
 • دارای رنگ بندی های متنوعی می باشند.
 • شست و شو شیشه شیر ارتودنسی بسیار آسان می باشد. همچنین بعضی از آن ها قابلیت شست و شو در ماشین ظرف شویی را نیز دارند.
 • سرشیشه های ارتودنسی در جنس و ساختارهای متفاوت و گوناگونی وجود دارند.
 • در ساخت این شیشه های ارتودنسی موادی به کار رفته است، که از تغییر رنگ و مزه شیر جلوگیری می کند.
 • می توانید از آن تا 18 ماهگی کودک خود استفاده کنید.
 • می توانید شیر داخل شیشه ارتودنسی را در ماکروویو گرم کنید.

اطلاعات مفید: ارتودنسی ثابت

چگونگی نحوه استفاده از سرشیشه ارتودنسی

بعد از خریداری شیشه های ارتودنسی برای کودکانتان، باید نحوه استفاده از آن را از روی جعبه مشاهده کنید. ولی به صورت کلی نحوه استفاده از آن را در سطر زیر برای شما شرح داده ایم:

زمانی که می خواهید به کودک خود با این شیشه های ارتودنسی شیر بدهید، باید سوراخ های سرشیشه آن به سمت بالا باشد. زیرا باعث می شود، که در قسمت سقف دهان قرار بگیرد و در نهایت شیر با سرعت بیشتری وارد دهان شود. همچنین مکیدن شیر و خوردن آن را برای کودک آسان تر کند. بهتر است بدانید، که سوراخ های سرشیشه وقتی به سمت بالا باشد، هوا نیز به خوبی از آن عبور می کند.

استفاده از سرشیشه ارتودنسی بهتر است یا معمولی؟

بسیاری از پزشکان معتقدند، که مهم نیست کودکان تا قبل از سن دو سالگی از چه نوع سرشیشه ای استفاده کنند. فقط باید دقت کنید، که کودک به آن عادت نکند، تا بتواند از سن دو سالگی به بعد برای خوردن شیر و دیگر مایعات از سرشیشه ارتودنسی استفاده کند. زیرا همان طور که در بالا گفته شد، مطابق با فرم دندان، لثه و فک کودک طراحی شده اند. که از آسیب رسیدن به دهان و دندان های کودک جلوگیری می کنند.

نحوه مراقبت و استفاده از شیشه ارتودنسی

در سطر زیر به 4 نکته که در نحوه مراقبت و استفاده از شیشه ارتودنسی باید رعایت شود، اشاره شده است:

 • بعد از خریداری این شیشه شیرها باید قبل از استفاده، تمامی قطعات آن را درون یک ظرف آب قرار دهید. سپس بگذارید حدود 5 دقیقه درون ظرف آب بجوشد. بعد از جوشیدن آن را با آب گرم و صابون بشویید. در آخر بگذارید کامل خشک شود. 
 • بعد از هربار استفاده کودک، بهتر است آن را بلافاصله بشویید. تا شیر باقی مانده درون شیشه در بدنه ظرف نچسبد. همچنین هنگام شست و شو بهتر است، از برس بطری استفاده کنید، تا تمامی نقاط به خوبی تمیز شوند.
 • اگر سرشیشه ارتودنسی ترک خورده بود یا پاره شده بود، آن را دور بیندازید و استفاده نکنید.
 • بعضی از شیشه های ارتودنسی مناسب برای شست و شو در ماشین ظرف شویی می باشند، بنابراین می توانید آن را در طبقه بالا ماشین ظرف شویی قرار دهید، تا شسته شود.

نتیجه گیری

در مقاله بالا به صورت کامل به شیشه ارتودنسی و مزایای استفاده از آن اشاره شده است. اگر قصد خرید آن را برای کودک خود دارید، می توانید با خواندن مقاله بالا اطلاعات کافی در رابطه با این شیشه  ها و مزایا استفاده از آن را کسب کنید. 

اطلاعات بیشتر: هزینه ارتودنسی دندان


مقالات مفید: درمان اورجت یا جلو بودن دندان ها

مقالات مفید: آیا ارتودنسی درد دارد؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *