مراقبت های ارتودنسی متحرک

رسیدن به نتیجه مطلوب و موفقیت درمان ارتودنسی منوط به همکاری شما می باشد؛ خواهشمند است این نکات را بدقت رعایت نمایید:

 

تغذیه

موقع خوردن غذا حتماً دستگاه ارتودنسی (پلاک متحرک) را از دهان بردارید و در جای مناسب یا جعبه پلاک قرار دهید. خوردن غذا ممکن است باعث تجمع مواد غذایی یا شکستن پلاک شود. وقتی پلاک در دهان است از نوشیدنیهای قندی یا مایعات داغ استفاده نکنید. مصرف شیرینی و مواد قندی را محدود کنید و سعی کنید تعداد وعده های مصرف آن را کاهش دهید.

 

بهداشت دهان

در افراد تحت درمان ارتودنسي، مسواك زدن دقيق دندانها نسبت به افراد دیگر از اهميت بيشتری برخوردار است. عدم رعايت بهداشت دهان سبب پوسيدگي دندان و بيماری لثه مي گردد. بعد ازغذا دندانها را مسواک بزنید. پلاک را هم با مسواک تمیز نموده و با آب و صابون مایع یا مایع ظرفشویی بشویید. روزی یکبار از نخ دندان استفاده نمایید. اگر در ناحیه ای لثه شما تورم یا خونریزی دارد، آن ناحیه را بیشتر تمیز کنید. همیشه مسواک خود را همراه داشته باشید. خمیر دندان حاوی فلوراید و دهانشویه ها به بهداشت دهان شما کمک میکنند.

 

مراقبت از دستگاه

از پلاک ارتودنسی خود بدقت مراقبت نمایید شكستگی يا مفقود شدن دستگاه علاوه بر هزینه اضافی دوره درمان را طولانی تر می كند  و برای شما و ارتودنتیست مشکلاتی ایجاد می نماید. در روزهای اول گذاشتن و برداشتن پلاک را جلوی آینه انجام دهید. در خارج از دهان پلاک را در جعبه آن قرار دهید. از قرار دادن پلاک در معرض نور مستقیم خورشید ، حرارت و آب داغ خودداری نمایید چون موجب تغییر شکل پلاک می شود. به پلاک مواد شیمیایی نزنید. برای ضد عفونی پلاک می توانید از قرصهای مخصوص استفاده نمایید.

 

میزان استفاده از پلاک

از پلاک خود بر اساس برنامه توصیه شده استفاده نمایید. در اغلب موارد استفاده از پلاک متحرک باید بصورت تمام وقت (24ساعت) باشد و پلاک فقط در زمان غذا خوردن و مسواک زدن از دهان خارج شود. در صورتی كه وسايل به اندازه ساعات توصیه شده در شبانه روز استفاده نشوند، زمان درمان طولانی میشود و يا ممكن است نتيجه مطلوب حاصل نشود.

 

مشکلات احتمالی

بعد از تحویل پلاک ممکن است مقداری درد و فشار در دندانها احساس کنید که امری طبیعی می باشد و بعد از چند روز بر طرف می شود. صحبت کردن شما ابتدا تحت تأ ثیر قرار می گیرد ولی بعد از چند روز به آن عادت خواهید کرد. میتوانید مطلبی را بلند روخوانی کنید تا زبان با پلاک تطابق پیدا کند. چنانچه در استفاده از پلاک مشکلی داشتید جهت بررسی به مطب مراجعه کنید و بدون مشورت استفاده از پلاک را قطع نکنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *