مسواک ارتودنسی بین دندان چیست؟

مسواک ارتودنسی بین دندان چیست؟

بهتر است در طول درمان ارتودنسی از مسواک ارتودنسی بین دندانی برای تمیز کردن لا به لای دندان ها استفاده کنید. زیرا با استفاده از این مسواک ها می توان مواد ریز غذایی را از بین دندان ها خارج کرده، همچنین مانع از بیماری لثه شد. در این مقاله با ما همراه باشید، تا سوال خود را در رابطه با “مسواک ارتونسی بین دندان چیست؟” دریافت کنید.

مسواک ارتودنسی بین دندانی، که به آن در انگلیسی اینتردنتال (Interdental Brush) گفته می شود، فضاهای بین دندان ها را تمیز می کند. یعنی به کمک این مسواک اطراف براکت های سیم کشی ارتودنسی و بالا و پایین سیم ها به راحتی تمیز می شود. این مسواک ها دارای یک سر باریک و کوچک می باشند، که دارای تعدادی الیاف نرم و ریز است. به این الیاف های نرم و ریز فرچه مسواک گفته می شود. بهتر است قبل از مسواک زدن روزی یک بار دندان هایتان را با مسواک بین دندان تمیز کرده، سپس مسواک بزنید.

در استفاده از این مسواک ها هیچ محدودیتی وجود ندارد، اما بهتر است افرادی که دندان های نامرتبی دارند و دندان هایشان به خوبی تمیز نمی شود از این مسواک ها برای تمیز کردن دندان هایشان استفاده کنند. علاوه براین افرادی که تحت درمان ارتودنسی هستند، باید از این مسواک ها برای تمیز کردن دستگاه های ارتودنسی و لابه لای دندان ها استفاده کنند.

نکاتی در رابطه با مسواک ارتودنسی بین دندان

در سطر زیر به نکاتی در رابطه با مسواک ارتودنسی بین دندان اشاره شده است:

 • بعد از تمیز کردن دندان هایتان برای استفاده بعدی به خوبی آن را تمیز کنید.
 • یکی از نکات مهم در رابطه با این مسواک ها این است، که عمر آن ها نسبت به مسواک های معمولی کمتراست. به همین خاطر بهتر است، آن را بین 2 تا 4 هفته استفاده کنید.
 • این مسواک ها اگر به درستی استفاده شوند، هیچ آسیبی به لثه ها وارد نمی کند.
 • عملکرد مسواک ارتودنسی بین دندانی از نخ دندان بهتر می باشد و فضای بین دندان ها را بهتر تمیز می کند.
 • اگر از ارتودنسی ثابت به جای ارتودنسی نامرئی استفاده می کنید، باید از این مسواک ها برای تمیز کردن دندان هایتان استفاده کنید.
 • از مسواک های ارتودنسی بین دندانی متناسب با سایز و اندازه دندان هایتان استفاده کنید.

نحوه استفاده از مسواک ارتودنسی بین دندان

در سطر زیر به نحوه استفاده از مسواک ارتودنسی بین دندان اشاره شده است:

 • همان طور که در بالا گفته شد بهتر است قبل از مسواک زدن از مسواک ارتودنسی بین دندان برای تمیز کردن دندان هایتان اسفاده کنید.
 • مسواک ارتودنسی بین دندان را با توجه به دستگاه های ارتودنسی و وضعیت دندان هایتان تهیه کنید.
 • برای وارد کردن فرچه این مسواک در بین دندان هایتان هیچ فشاری به آن وارد نکنید.
 • فرچه مسواک ارتودنسی را به آرامی بین دندان هایتان وارد کنید.
 • بعد از وارد شدن شدن مسواک بین دندان ها آن را به آرامی در جهت جلو و عقب به حرکت در بیاورید.

بعد از استفاده از مسواک ارتودنسی اگر لثه ها دچار خونریزی شد چه باید کرد؟

زمانی که برای اولین بار از مسواک ارتودنسی بین دندان استفاده می کنید، ممکن است لثه هایتان به خاطر باکتری ها و مواد به دام افتاده و کم شدن حجم پلاک، حساس شده و دچار خونریزی شود. استفاده از این مسواک ها را ادامه دهید، تا به مرور زمان لثه هایتان سالم شود و خونریزی قطع شود. اما اگر تا چند بار بعد از استفاده از این مسواک ها دندان هایتان دچار خونریزی شد، به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید، تا با بررسی این موضوع مشکل را حل کند.

بهترین جایگزین به جای مسواک ارتودنسی بین دندان چه چیزی می باشد؟

اگر بعد از استفاده از این مسواک ها لثه هایتان حساس و یا دچار خونریزی شد، بهتر است از نخ دندان برای تمیز کردن دندان هایتان استفاده کنید. اما از نظر عملکرد مسواک ارتودنسی بهتر از نخ دندان می باشد. در حالت کلی بهتر است، که از مسواک ارتودنسی باریک، مسواک معمولی و نخ دندان به صورت هم زمان و با هم استفاه شود. می توانید هر بار که در طول روز مسواک می زنید، از مسواک ارتودنسی برای تمیز کردن دندان هایتان استفاده کنید. اگر هم هر بار بعد از مسواک زدن در طول روز این کار را انجام نمی دهید، بهتر است روزی یک بار با آن فضاهای بین دندان هایتان را تمیز کنید.

آیا می توان از مسواک ارتودنسی بین دندان برای اطراف ایمپلنت استفاده کرد؟

همان طور که در بالا گفته شد به جز افرادی که تحت درمان ارتودنسی هستند، همه می توانند از این مسواک ها برای تمیز کردن دندان هایشان استفاده کنند. حتی کسانی که ایمپلنت کردند، می توانند از مسواک ارتودنسی برای تمیز کردن اطراف ایمپلنت استفاده کنند. استفاده از آن در اطراف ایمپلنت باعث می شود، که ایمپلنت را در برابر حمله باکتری ها مقاوم کند و کمتر در معرض آسیب باشد. علاوه بر این می توان از مسواک ارتودنسی بین دندان برای پروتزهای دندانی و ما بین پیچ های ایمپلنت نیز استفاده کرد. یعنی مسواک را باید در اطراف پین های ایمپلنت قرار دهید، سپس آهسته به صورت حرکات رفت و برگشت بین پین ها را تمیز کنید.

چرا باید از مسواک ارتودنسی بین دندان استفاده کرد؟

افرادی که تحت درمان ارتودنسی می باشند، دندان هایشان بیشتر از قبل حساس شده و باید بیشتر از آن مراقبت کنند. علاوه بر این به خاطر قرار گرفتن دستگاه های ارتودنسی بر روی دندان، تمیز کردن آن ها سخت تر می شود. همچنین اگر دندان ها به خوبی تمیز نشود، ممکن است که باکتری ها در زیر براکت ها و سیم ها تجمع کنند و در نهایت دندان دچار پوسیدگی شود. به همین خاطر استفاده از این مسواک در طول درمان ارتودنسی اهمیت زیادی دارد. گاهی دستگاه های ارتودنسی در بعضی از افراد باعث ایجاد التهاب در بافت دهان و لثه می شود، که استفاده از این مسواک سلامت دهان و دندان را افزایش می دهد.

کاربردهای مسواک ارتودنسی بین دندان

در بالا به سوال “مسواک ارتودنسی بین دندان چیست؟” پاسخ داده شده است. با ما همراه باشید، تا با کاربرد آن نیز آشنا شوید:

 • این مسواک ها باعث تمیز شدن براکت ها و سیم های ارتودنسی می شود.
 • به کمک این مسواک ها می توان فاصله بین دندان ها در طول درمان ارتودنسی را تمیز کرد.
 • از این مسواک ها می توان در تمیز کردن پروتزهای دندانی و ایمپلنت استفاده کرد.
 • به کمک این مسواک ها می توان قسمت هایی از دندان که سیم بر روی آن قرار گرفته است، را نیز تمیز کرد.
 • به کمک این مسواک ها می توان لثه ها را ماساژ داد و یا التهاب آن ها را کاهش داد.
 • افرادی که فاصله بین دندانی دارند، می توانند از این مسواک ها استفاده کنند.

نتیجه گیری

در مقاله بالا به سوال “مسواک ارتودنسی بین دندان چیست؟” پاسخ داده شده است. شما می توانید با خواندن مقاله بالا با این مسواک ها آشنا شده و در صورت نیاز آن را خریداری کنید. مسواک های ارتودنسی بین دندان به صورت پک های چندتایی عرضه می شوند، این پک ها با توجه به جنس، برند، ایرانی یا خارجی بودنشان و طراحی شان قیمت های متفاوتی دارد. شما می توانید این مسواک ها را از فروشگاه های عرضه کننده محصولات بهداشتی و داروخانه ها تهیه کرده و از آن استفاده کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *