هایپردونتیا یا دندان اضافه چیست؟

هایپردونتیا یا دندان اضافه چیست؟

آیا می دانید هایپردونتیا یا دندان اضافه چیست؟ یکی از عارضه های رایج دندان که در اثر آن یک یا چند دندان اضافه در قسمت های مختلف دهان رشد می کنند، هایپردونتیا می باشد. به این دندان های اضافی، دندان های سوپرنومری نیز گفته می شود. امکان دارد این دندان ها در بخش های مختلف دهان از جمله فک رشد کند. این مشکل هم در کودکان که دارای 20 دندان شیری و هم در بزرگسالان که دارای 32 دندان دائمی هستند، رخ می دهد. اما معمولا مبتلا شدن به این عارضه بیشتر در مردان و کودکان شایع تر است. از عوارض هایپردونتیا می توان به تورم، درد و عفونت لثه در افراد اشاره کرد، طوری که برای کاهش درد نیاز به درمان پزشکی است. در این مقاله از دکتر مهریزی، بهترین متخصص ارتودنسی با ما همراه باشید، تا جواب سوال خود را در رابطه با “هایپردونتیا یا دندان اضافه چیست؟” دریافت کنید.

رویش دندان اضافه یا هایپردونتیا

هایپردونتیا، یکی از عارضه های نادر و کمیاب می باشد که در اثر رشد تعدادی دندان اضافه در دهان رخ می دهد. این دندان ها گاهی شیری و گاهی دائمی هستند و بیشتر در بخش هایی از فک ظاهر می شوند، که به آن قوس دندانی یا دنتال آرچ می گویند. معمولا این دندان ها شیری می باشند و بیشتر در کودکان دیده می شود.

علت رشد دندان اضافه در دهان چیست؟

رشد دندان اضافه در دهان ممکن است، علت های مختلفی داشته باشد. به همین خاطر در صورت بروز این مشکل بهتر است، با یک دندانپزشک متخصص مشاوره کرده، تا علت آن بررسی و مشخص شود. در سطر زیر به برخی از علت های متداول آن اشاره شده است:

اختلال در رشد دندان ها

برخی از اختلالات در رشد دندان ها، می تواند منجر به رشد دندان اضافه در دهان شود. این اختلالات شامل تغییر و مشکل در روند جوانه زنی دندان ها، اختلالات هورمونی و عواملی در رابطه با رشد استخوان فک می باشد.

عوامل ژنتیک

ژنتیک می تواند در رشد دندان های اضافی نقش مهمی داشته باشد. در بعضی از افراد به ارث رسیدن این ویژگی می تواند باعث رشد بیش از حد دندان ها و ایجاد شدن دندان دو ردیفه ای (دندان کوسه ای) شود.

مصرف دارو

مصرف بعضی از داروها گاهی باعث ایجاد رشد دندان های اضافی در دهان می شود. به عنوان مثال داروهایی که برای درمان سرطان استفاده می شوند، می تواند تحریک کننده رشد دندان های اضافی باشند.

تروما یا عفونت

گاهی مشکلات محیطی و تحریکات می توانند باعث رشد دندان های اضافی شوند. به عنوان مثال عفونت و یا آسیب در منطقه دهان می تواند باعث فعال شدن جوانه های دندان های اضافه شوند، که این موضوع مبتلا شدن فرد را به هایپردونتیا افزایش می دهد.

انواع هایپردونتیا یا دندان اضافه

باتوجه به مکان رشد، دندان های اضافی در دهان می توانند انواع مختلفی داشته باشند. در سطر زیر به انواع هایپردونتیا اشاره شده است:

دندان های اضافه زوج

در این حالت دو دندان اضافه به صورت کنار هم و زوج، در ناحیه ای از دهان شروع به رشد می کنند. دندان های اضافه زوج هم می تواند در هر دو فک بالا و پایین و یا می تواند تنها در یک فک تشکیل شوند.

دندان های اضافی در پایین دندان عادی

در این نوع، هایپردونتیا در پایین دندان های عادی رشد می کند و می تواند در مناطق مختلفی از فک پایین به وجود بیاید.

دندان های اضافی در بالای دندان عادی

در این حالت دندان های اضافی در بالای دندان های عادی رشد کرده و می تواند در مناطق مختلفی از فک بالا تشکیل شوند.

دندان های اضافی مزایوال

مزایوال، در جلوی دندان های عادی نمایان شده و به سمت جلوی فک پیشرفت دارد.

دندان های اضافی دیستومال

این نوع از دندان در عقب دندان های عادی و به سمت عقب فک رشد و پیشرفت می کند.

نحوه تشخیص هایپردونتیا یا دندان اضافه

برای فرآیند تشخیص تعداد دندان در یک فرد، ممکن است از روش های زیر استفاده شود:

ارتعاشات حسی

با استفاده از این تست دندانپزشک به وجود دندان های اضافی و موقعیت آن ها در دهان پی می برد. یعنی از طریق این روش میزان حساسیت دندان های عادی و اضافی در برابر لمس و فشار سنجیده می شود.

معاینه اولیه و بررسی بالینی

دندانپزشک متخصص ابتدا فرد را معاینه و تاریخچه پزشکی و دندانپزشکی را بررسی می کند. بعد از معاینه، علایم مرتبط با آن مانند تورم، درد و عفونت را بررسی کرده و راهکاری برای درمان ارائه می دهد.

ارزیابی سه بعدی

گاهی برای دقت در تشخیص دندان اضافه و مکان آن در دهان بیمار از توموگرافی کامپیوتری با پرتو مخروطی یا اسکن CBCT استفاده می شود.

تصویربرداری

برای تشخیص هایپردونتیا یا دندان اضافه از تصویربرداری هایی مانند عکس پانورامیک (OPG) برای تشخیص بهتر استفاده می شود. زیرا تصاویر ایکس-ری از دهان و فک می تواند وجود هایپردونتیا و نقشه رشد آن ها را به خوبی نشان دهد، تا دندانپزشک به کمک آن بتواند راهکاری برای درمان پیدا کند.

نتیجه گیری

در مقاله بالا به سوال “هایپردونتیا یا دندان اضافه چیست؟” پاسخ داده شده است. اگر خود یا یکی از عزیزانتان مبتلا به اختلال هایپردونتیا یا دندان اضافه هستید، بهتر است هر چه سریع تر به یک دندانپزشک متخصص مراجعه کنید تا آن را مورد بررسی قرار دهد. در غیر این صورت ممکن است، با مشکلات جدی تری در رابطه با این اختلال مواجه شوید. همچنین بهتر است بدانید، معمولا متخصص کشیدن دندان راهکار حل این مشکل را می داند، که همانند کشیدن سایر دندان ها می باشد و درد زیادی ندارد. در جدی ترین حالت این مشکل شاید با نظر متخصص، شما نیاز به جراحی فک داشته باشید، که فقط یک یا دو هفته بعد از جراحی احساس درد خواهید کرد. بعد از این بازه زمانی همه چیز به حالت قبل برمیگردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *