ارتودنتیست چه کسی می باشد؟

درست به همان شیوه ای که پزشکان سعی می کنند در رشته هایی مانند قلب شناسی و عصب شناسی تخصص به دست آورند، دندان پزشکان نیز می توانند به دنبال تخصص باشند. ارتودنسی یک تخصص دندان پزشکی می باشد که سعی می کند ناهمواری دندان ها مانند بدجفتی را شناسایی و ترمیم کند. بسیاری از اعمال ارتودنسی به ارتوپدی یا ارتودنسی عمومی محدود بوده، اما می توانند افراد را با هر سنی درمان کنند.

ارتودنتیست ها دندان پزشک هایی کاملا حرفه ای هستند که سه سال اضافی را در دانشگاه تحصیل کرده و آموزش هایی تخصصی را در رشته ارتودنسی دریافت می کنند. انجمن آمریکایی ارتودنتیست ها (AAO) یکی از سازمان های ناظر بر این شاخه از دندان پزشکی می باشد. انتخاب ارتودنتیستی که عضو این سازمان می باشد این نکته را تضمین خواهد کرد که ارتودنسی توسط شخصی ماهر انجام می شود که در رشته های بیولوژی دهان و بیومکانیک تحصیل کرده است. AAO گوشزد می کند که ارتودنسی کودکان باید در حدود سن هفت سالگی توسط یک ارتودنتیست انجام شود، تا اطمینان حاصل شود که ناهماهنگی فک و دندان ها به وجود نمی آید.

ارتودنتیست چه کاری انجام می دهد؟

متخصص ارتودنسی متخصص برطرف کردن ناهماهنگی فک و دندان ها می باشند. این ناهماهنگی ممکن است باعث بروز چندین مشکل جدی شود که از جمله آنها می توان به اختلال در صحبت کردن، مشکل در جویدن و عدم بهداشت کافی دهان اشاره کرد.

در ادامه بعضی از رایج ترین مشکلاتی را می بینیم که ارتودنتیست ها می توانند برطرف کنند:

انحراف قدامی – مثال های رایج از انحراف قدامی شامل پیشامدگی دندان های پایینی (که نسبت به دندان های بالایی جلوتر می باشند) و پیشامدگی دندان های بالایی (که نسبت به دندان های پایینی جلوتر می باشند) می باشند. هردوی این انحرافات می توانند باعث بروز مشکل در تکلم و جویدن شوند.

انباشته شدن دندان ها – انباشته شدن دندان ها یکی از رایج ترین مشکلاتی می باشد که ارتودنتیست ها درمان می کنند. گاهی اوقات، نبود فضای استخوان آرواره به این معنی می باشد که دندان های جدید نمی توانند با دندان های فعلی ردیف شوند. در چنین حالتی ارتودنتیست قادر است با استفاده از چندین ابزار دندان ها را دوباره منظم کند.

مشکلات زیبایی – در بعضی از موارد، شکل کلی صورت توسط بدترکیبی دندان ها تحت تاثیر قرار می گیرد.

دکتر ارتودنسی می تواند آرواره، لب و دندان ها را منظم کرده تا لبخندی زیبا و صاف ایجاد کند.

بیشتر: هزینه ارتودنسی نامرئی

ارتودنتیست چگونه آرواره و دندان ها را منظم می کند؟

اول از هر چیز، ارتودنتیست فک و دندان ها را به صورت کامل بررسی می کند. تصاویر اشعه ایکس پانورامیک و مدل های مطالعه ای قبل از انجام هر درمانی به دست خواهند آمد. سپس ارتودنتیست بهترین برنامه درمانی را برای وضعیت ویژه فرد پیشنهاد خواهد داد.

در ادامه مروری کوتاه را در مورد بعضی از روش های درمانی مورد استفاده توسط ارتودنتیست ها را می بینیم:

ارتودنسی دندان – ترکیب قلاب ( که به هر کدام از دندان ها متصل می شوند ) و یک سیم هلالی شکل (که همه قلاب ها را به همدیگر متصل می کند) معمولا به کار می رود تا نظم مشخصی به دندان ها بخشیده شود. این ابزار را می توان از فلز، سرامیک یا مواد تمیز دیگر ساخت.

سرپوش یا ماسک صورت – این وسایل معمولا برای درمان مشکلات در حال گسترش مانند پیشامدگی دندان های بالایی یا پایینی مورد استفاده قرار می گیرند. به اضافه سیم دندان، ارتودنتیست سرپوش یا ماسکی را طراحی خواهد کرد که دور و بر صورت قرار خواهد گرفت و به سیم متصل خواهد شد. این ساختار بیش از قبل فک و دندان ها را منظم خواهد کرد.

نگه دارنده – بعد از اینکه ارتودنتیست با استفاده از سیم یا سرپوش دندان ها را منظم می کند، ممکن است از نگه دارنده ها استفاده شود تا دندان ها به سر جای اولیه خود بازنگردند. نگه دارنده ها معمولا تا زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که شکل استخوان ها تصحیح شده باشد.

در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد ارتودنسی پیام خود را در بخش تماس با ما سایت دکتر مهریزی، دکتر ارتودنسی تهران وارد کنید.