رسیدن به نتیجه مطلوب و موفقیت درمان ارتودنسی منوط به همکاری شما می باشد؛ از جمله رعایت بهداشت دهان، حضور منظم در جلسات درمان ، رعایت توصیه های تغذیه ای و درمانی.

بهداشت دهان

سلامت دندانها و لثه جهت درمان ارتودنسی ضروری است. عدم رعايت بهداشت دهان سبب پوسيدگي و بيماري لثه ( التهاب و خونریزی لثه ) مي گردد و در مورد افرادي كه تحت درمان ارتودنسي هستند، مسواك زدن دقيق دندانها نسبت به افراد دیگر از اهميت بيشتري برخوردار است. باید پس از هر وعده غذایی دندانهای خود را با مسواك به دقت تميز كنيد. روزی یکبار از نخ دندان استفاده نمایید.

قبل از شروع درمان ارتودنسی ثابت مسواک ارتودنسی ، مسواک بین دندانی و نخ دندان سوپرفلاس را تهیه بفرمایید. همیشه مسواک خود را همراه داشته باشید. خمیر دندان حاوی فلوراید و دهانشویه ها به بهداشت دهان شما کمک میکنند. اگر در ناحیه ای لثه شما تورم یا خونریزی دارد، آن ناحیه را بیشتر تمیز کنید.

حضور منظم در جلسات درمان

به دليل ماهيت دقيق و حساس درمان ارتودنسي لازم است بيمار بطور مداوم تحت كنترل و نظارت باشد و در فواصل زماني مشخص ويزيت گردد. جهت موفقیت درمان ارتودنسي حضور منظم شما در جلسات درمان ضروری می باشد. غيبت شما در جلسات درمان، دوره درمان را طولاني تر مي كند و می تواند عوارضی ایجاد کند. در ضمن خواهشمند است در صورتي كه نميتوانيد در وقت تعيين شده حاضرشويد حداقل دو روز قبل به مطب اطلاع دهيد تا برنامه مطب و وقت ساير بيماران دچار اشكال نشود.

تغذیه و مراقبت از دستگاهها

از وسايل ارتودنسي خود به دقت نگهداري كنيد. از گاز زدن و جویدن هرگونه غذاهاي سفت و سخت مانند نان بیات، ته دیگ، آجيل، سیب، ميوه هاي هسته دار، ساندويچ ، گوشت سفت مانند کباب یا استیک و… جداً خوداري كنيد. لقمه های غذایی بزرگ را به تکه های کوچک خرد کرده و میل نمایید. از مصرف خوراكيهاي چسبنده نظير شكلات ، گز، سوهان، لواشک و غيره جداً خوداري كنيد.

عدم رعایت این موارد سبب آسیب دیدن دستگاه ارتودنسی ( بند، براکت و سیمها ) می شود. شكستگی يا مفقود شدن دستگاهها علاوه بر هزینه اضافی دوره درمان را طولانی تر مي كند و برای شما و متخصص ارتودنسی مشکلاتی ایجاد می کند.
مصرف شیرینی و مواد قندی را محدود کنید و سعی کنید تعداد وعده های مصرف آن را کاهش دهید. از خوراکی های بسیار ترش کمتر استفاده کنید.

رعایت توصیه های درمانی

رسیدن به نتیجه مطلوب و موفقیت درمان منوط به همکاری شما می باشد. در مواردی لازم است از کشهای بین فکی، پلاكهاي متحرك و يا دستگاههاي خارج دهاني استفاده نماييد در صورتي كه آن وسايل به اندازه ساعات خواسته شده در شبانه روز استفاده نشوند، زمان درمان طولاني مي شود و يا ممكن است در پايان كار نتيجه مطلوب حاصل نشود. در انتهای درمان و دوره نگهداری از شما خواسته مي شود كه جهت نگهداري و تثبیت نتايج بدست آمده از پلاكهاي متحرك استفاده كنيد.

راهنمای بیماران ارتودنسی ثابت

رفع مشکلات در منزل

بعد از قرار دادن دستگاه ارتودنسی ثابت ( بند و براکت) ممکن است زخمهایی داخل دهان ایجاد شود. در صورت احساس ناراحتی می توانید در نواحی دردناک روی براکتها موم قرار دهید ( بویژه هنگام خواب).
بعد از جلسات درمان ممکن است مقداری درد و فشار در دندانها احساس کنید که امری طبیعی می باشد. در صورت نیاز می توانید از استامینوفن یا مسکن دیگر استفاده نمایید.

بیشتر: هزینه ارتودنسی