رسیدن به نتیجه مطلوب و موفقیت درمان ارتودنسی منوط به همکاری شما می باشد؛ خواهشمند است این نکات را به دقت رعایت نمایید:

تغذیه در ارتودنسی متحرک

موقع خوردن غذا حتماً دستگاه ارتودنسی (پلاک متحرک) را از دهان بردارید و در جای مناسب یا جعبه پلاک قرار دهید. خوردن غذا ممکن است باعث تجمع مواد غذایی یا شکستن پلاک شود. وقتی پلاک در دهان است از نوشیدنیهای قندی یا مایعات داغ استفاده نکنید. مصرف شیرینی و مواد قندی را محدود کنید و سعی کنید تعداد وعده های مصرف آن را کاهش دهید. (دکتر مهریزی متخصص ارتودنسی کودکان در سعادت آباد)

بهداشت دهان در ارتودنسی متحرک

در افراد تحت درمان ارتودنسی، مسواك زدن دقيق دندانها نسبت به افراد دیگر  از اهميت بيشتری برخوردار است. عدم رعايت بهداشت دهان سبب پوسيدگي دندان و بيماری لثه مي گردد. بعد از غذا دندانها را مسواک بزنید. پلاک را هم با مسواک تمیز نموده و با آب و صابون مایع یا مایع ظرفشویی بشویید. روزی یکبار از نخ دندان استفاده نمایید.

اگر در ناحیه ای لثه شما تورم یا خونریزی دارد، آن ناحیه را بیشتر تمیز کنید. همیشه مسواک خود را همراه داشته باشید.  خمیر دندان حاوی فلوراید و دهانشویه ها به بهداشت دهان شما کمک میکنند.

مراقبت از دستگاه در ارتودنسی متحرک

از پلاک ارتودنسي خود بدقت مراقبت نمایید شكستگی يا مفقود شدن دستگاه  علاوه بر هزینه اضافی دوره درمان را طولاني تر مي كند  و برای شما و ارتودنتیست مشکلاتی ایجاد می کند. در روزهای اول گذاشتن و برداشتن پلاک را جلوی آینه انجام دهید.

در خارج از دهان پلاک را در جعبه آن قرار دهید. از قرار دادن پلاک در معرض نور مستقیم خورشید ، حرارت و آب داغ خودداری نمایید چون موجب تغییر شکل پلاک می شود. به پلاک مواد شیمیایی نزنید. برای ضد عفونی پلاک می توانید از قرصهای مخصوص استفاده نمایید.

توضیحات: برای آگاهی از قیمت ارتودنسی فک بالا روی لینک آبی رنگ کلیک کنید.

میزان استفاده از پلاک در ارتودنسی متحرک

از پلاک خود بر اساس برنامه توصیه شده استفاده نمایید. در اغلب موارد استفاده از پلاک متحرک باید بصورت تمام وقت (24ساعت) باشد و پلاک فقط در زمان غذا خوردن و مسواک زدن از دهان خارج شود. در صورتی كه وسايل به اندازه ساعات توصیه شده در شبانه روز استفاده نشوند، زمان درمان طولانی می شود و يا ممكن است نتيجه مطلوب حاصل نشود.

مشکلات احتمالی در ارتودنسی متحرک

بعد از تحویل پلاک ممکن است مقداری درد و فشار در دندانها احساس کنید که امری طبیعی می باشد و بعد از چند روز بر طرف می شود. صحبت کردن شما ابتدا تحت تأثیر قرار می گیرد ولی بعد از چند روز به آن عادت خواهید کرد.

میتوانید مطلبی را بلند روخوانی کنید تا زبان با پلاک تطابق پیدا کند. چنانچه در استفاده از پلاک مشکلی داشتید جهت بررسی به مطب مراجعه کنید و بدون مشورت استفاده از پلاک را قطع نکنید.

دکتر احسان مهریزی متخصص ارتودنسی متحرک برای کودکان و بزرگسالان با تجربه چندین ساله در خدمت هم میهنان عزیز می باشد. برای درخواست تعیین وقت آنلاین ارتودنسی خود روی لینک آبی رنگ کلیک کرده و یا برای مشاوره رایگان با شماره تلفن 02188376343 تماس حاصل فرمایید.