آندربایت چیست

آندربایت چیست و چگونه درمان می شود؟

به راهنمای جامع در مورد آندربایت خوش آمدید. آندربایت بیماری دندانی که بسیاری از افراد را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. در این مقاله، علل، علائم و گزینه‌های مختلف درمانی موجود برای مدیریت آندربایت را بررسی خواهیم کرد. چه شما خودتان با این مشکل مواجه باشید یا به دنبال اطلاعات برای شخص دیگر، درک آندربایت برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد سلامت دندان بسیار مهم است.

مقدمه

آندربایت که به عنوان پروگناتیسم نیز شناخته می‌شود، زمانی رخ می‌دهد که فک پایین به سمت جلو بیرون بزند و باعث می‌شود که دندان‌های جلویی پایین روی دندان‌های جلویی بالایی در هنگام بسته شدن دهان همپوشانی داشته باشند. به عبارت دیگر،  فک و دندان های پایین جلوتر از فک بالا قرار می گیرند. این در حالی است که در شکل طبیعی قرارگیری دندان ها، ردیف بالایی دندان ها بخشی از دندان های پایین را پوشش می دهند. این ناهماهنگی می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد و در صورت عدم درمان ممکن است منجر به عوارض مختلف دندانی و صورت شود.

گاهی ممکن اختلال آندربایت به حدی باشد که بر نحوه جویدن و صحبت کردن فرد تأثیر منفی بگذارد. از سوی دیگر این عارضه زیبایی فرد را نیز تحت الشعاع قرار می دهد و یکی از دلایل اصلی که افراد اقدام به درمان عارضه آندربایت می کنند همین امر است.

اختلال آندربایت به چه دلیل ایجاد می شود؟

دلایل وراثتی

ژنتیک نقش بسیار مهمی در ابتلای افراد به این عارضه دارد. افرادی که دچار آندربایت هستند، احتمال خیلی بالایی وجود دارد که فرزندانشان نیز به آن دچار شوند. شکل و اندازه دندان ها و فک و نحوه قرار گیری آن ها، با وراثت ارتباط مستقیم دارد. از طرف دیگر عوارضی مانند شکاف کام که در زمان تولد در فرد دیده می شود نیز می توانند باعث ایجاد اختلال آندربایت شوند. برخی اختلالات در اسکلت صورت نیز می توانند زمینه را برای ابتلای فرد به این عارضه مساعد کنند.

الگوی غلط بلع

این عامل نیز یکی دیگر از دلایل شکل گیری عارضه آندربایت در دوران کودکی است. برخی از کودکان هنگام بلعیدن غذا به جای آن که زبان را به کام دهان بفشارند، آن را به سمت جلو و پشت دندان های قدامی هل می دهند. همین امر می تواند باعث رویش نامناسب دندان ها در فک و تغییر شکل آن شود.

رشد غیر طبیعی فک

الگوهای رشد نامنظم فک بالا یا پایین در دوران کودکی یا نوجوانی می تواند منجر به آندربایت شود.

تومور

یکی از عوامل ایجاد عارضه آندربایت، وجود تومور در استخوان فک است. تومور می تواند سبب شود استخوان فک دچار بیرون زدگی شود.

آسیب یا تروما

صدمات صورت یا ضربه به استخوان فک می تواند تراز طبیعی فک را مختل کند و به ایجاد آندربایت کمک کند. در صورتی که به استخوان فک یا صورت ضربه شدیدی وارد شود و استخوان ها در محل صحیح خود قرار نگیرند، پس از ترمیم استخوان ممکن است فک دچار جلوآمدگی شده و عارضه آندربایت شکل بگیرد.

عادات دوران کودکی

استفاده طولانی مدت از پستانک، مکیدن انگشت شست یا فشار دادن زبان در دوران کودکی می تواند به دندان ها و فک فشار وارد کند. این عادت غلط در صورتی که به موقع ترک نشود، می تواند زمینه ساز عوارضی مانند آندربایت در فرد شود.

بیشتر: هزینه ارتودنسی

چرا اختلال آندربایت باید به سرعت درمان شود؟

مشکل عدم تقارن در فک ها، در افراد زیادی وجود دارد ولی آنچه مهم است درجه شدت این نوع عوارض است که اهمیت درمان را بیشتر می کند. در صورتی که اختلال آندربایت در درجات شدید وجود داشته باشد و به سرعت درمان نشود، می تواند عوارض موقت و دائمی بسیاری را برای بیمار ایجاد نماید. از جمله این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آندربایت چیست و چگونه درمان می شود؟

علائم آندربایت

شناسایی علائم آندربایت برای تشخیص زودهنگام و مداخله بسیار مهم است. علائم و نشانه های رایج عبارتند از:

 1. ناهماهنگی قابل مشاهده : فک پایین به طور قابل توجهی به سمت جلو بیرون زده و باعث می شود که در هنگام بسته شدن دهان، دندان های پایین به فراتر از دندان های بالا کشیده شوند.
 2. مشکل جویدن: فک های نامرتب می تواند بر جویدن صحیح اثر بگذارد و ممکن است منجر به درد یا ناراحتی فک در حین غذا خوردن شود.
 3. مشکلات گفتاری: آندربایت های شدید ممکن است الگوهای گفتار و تلفظ را تغییر داده و بر ارتباطات کلی تأثیر بگذارد.
 4. عدم تقارن صورت: در برخی موارد، آندربایت می تواند به عدم تقارن صورت کمک کند و باعث می شود چانه برجسته تر به نظر برسد.

بطور جزئی تر موارد زیر را می‌توان نام برد:

 • اختلال در گاز زدن، جویدن و بلع غذا
 • اختلال در صحبت کردن و تلفظ حروف
 • ساییدگی و تخریب زودهنگام دندان ها
 • عدم ترتیب مناسب دندان ها که می تواند منجر به ایجاد بیماری های مربوط به لثه شود.
 • ایجاد عفونت های باکتریایی و بدبو شدن تنفس و دهان
 • ایجاد مشکل خروپف و آپنه خواب که می تواند برای سلامتی فرد بسیار خطرناک باشد.
 • فرسایش مینای دندان که در نهایت نیاز به درمان های ویژه خواهد داشت.
 • ایجاد دردهای دائمی در سر و گردن و گوش ها که به دلیل عدم تقارن فک ها به وجود می آید.
 • امکان ایجاد اختلال مفصل گیجگاهی فکی که می تواند سبب دردهای مداوم در مفصل و صورت شود.
 • تأثیر قابل توجه عارضه بر زیبایی فرد که می تواند اعتماد به نفس وی را تحت تأثیر قرار دهد.

عارضه آندربایت چگونه درمان می شود؟

آندربایت درجات مختلفی دارد که در نوع خفیف آن بویژه اگر در دوران کودکی اتفاق بیفتد، نیازی به درمان نیست. تشخیص این نکته که عارضه نیاز به درمان ندارد و به صورت خود به خودی درمان پذیر هست یا خیر، برعهده دندانپزشک متخصص ارتودنسی است. بنابراین همواره توصیه می شود ارتودنسی کودکان تا سن هفت سالگی توسط دندانپزشک متخصص ارتودنسی معاینه شوند تا در صورت وجود هرگونه اختلال در بایت، به ویژه آندربایت فرصت کافی برای درمان وجود داشته باشد. دکتر مهریزی، متخصص ارتودنسی سعادت آباد، یکی از بهترین متخصصان برای درمان عارضه آندربایت است.

درمان آندربایت در سنین کودکی و نوجوانی

در صورتی که بیمار در سنینی باشد که رشد استخوان های فک و کام دهان او کامل نشده باشد، دندانپزشک یکی از روش های زیر یا ترکیبی از آن ها را برای درمان انتخاب خواهد کرد:

 1. گسترش دهنده کام: این وسیله یکی از وسایل ارتودنسی است که بر روی کام دهان نصب می شود و به مرور و با وارد آوردن نیرویی ملایم فضای داخلی فک را از هم باز می کند و آن را به اندازه طبیعی می رساند.
 2. هدگیر معکوس: این وسیله بر روی سر قرار می گیرد و با فشار ممتدی که سیم های آن به دندان های آسیای فک بالا وارد می آورند، به تدریج فک بالا را به محل صحیح خود هدایت می کنند.
 3. پد چانه: این وسیله در مواردی استفاده می شود که آندربایت به دلیل رشد بیش از حد فک پایین بوجود آمده باشد. این وسیله رشد فک پایین را محدود ساخته و از این طریق عارضه به تدریج مرتفع می گردد.
 4. کشیدن دندان: در برخی موارد و به تشخیص دندانپزشک معالج، یک یا چند دندان کشیده می شوند و سپس با استفاده از براکت های ارتودنسی، دندان ها به محل طبیعی خود بازمی گردند.

درمان آندربایت در بزرگسالان

رویکرد درمان آندربایت به شدت بیماری و عوامل فردی بیمار بستگی دارد. اما از آنجایی که رشد استخوان فک در سنین بزرگسالی کامل شده است، امکان انجام درمان های ذکر شده برای این افراد وجود ندارد. به طور معمول برای درمان آندربایت در بزرگسالی لازم است جراحی اصلاحی فک انجام شود. ضمن آن که ممکن است حتی در صورت انجام درمان های غیرجراحی، همچنان نیاز به درمان جراحی وجود داشته باشد. در این موارد جراحی فک، طی بیهوشی عمومی و در بیمارستان انجام خواهد شد. در این جراحی، جراح با برداشتن بخش هایی از فک پایین آن را با فک بالا تراز خواهد کرد. در ادامه برخی از گزینه های رایج درمانی آورده شده است:

 • درمان ارتودنسی: آندربایت های خفیف تا متوسط ممکن است با استفاده از بریس یا الاینرهای شفاف اصلاح شوند. این دستگاه‌ها به مرور زمان موقعیت دندان‌ها و فک‌ها را در یک راستا قرار می‌دهند.
 • مداخله جراحی: آندربایت های شدیدی که تنها با درمان ارتودنسی قابل اصلاح نیستند ممکن است نیاز به مداخله جراحی داشته باشند. جراحی ارتوگناتیک که به عنوان جراحی فک نیز شناخته می شود، شامل تغییر موقعیت فک بالا و پایین برای دستیابی به تراز بهینه است.
 • لوازم کاربردی : وسایل کاربردی مانند روسری یا کلاهک چانه ممکن است برای کودکان در حال رشد توصیه شود تا رشد و تراز مناسب فک را هدایت کنند.
 • ترمیم های دندانی: در برخی موارد، ترمیم های دندانی مانند روکش یا روکش ممکن است برای بهبود ظاهر دندان ها و افزایش تراز بایت استفاده شود.

خلاصه

آندربایت می تواند به طور قابل توجهی بر سلامت دهان، زیبایی صورت و کیفیت کلی زندگی تأثیر بگذارد. با درک علل، علائم و گزینه‌های درمانی آندربایت، افراد می‌توانند اقدامات پیشگیرانه‌ای را برای رسیدگی به این وضعیت و دستیابی به سلامت دندانی مطلوب انجام دهند. اگر شما یا شخصی که می شناسید مشکلات مربوط به آندربایت را تجربه می کنید، با یک متخصص ارتودنسی یا متخصص دندانپزشکی واجد شرایط برای ارزیابی شخصی و توصیه های درمانی مشورت کنید. به یاد داشته باشید، مداخله زودهنگام برای مدیریت موثر آندربایت و جلوگیری از عوارض احتمالی در درازمدت کلیدی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *