تفاوت ارتودنتیست و دندانپزشک

ارتودنتیست ها و دندان پزشک ها شباهت های بسیاری دارند ، آنها با همدیگر کار می کنند تا سلامت دهان شما را تضمین کنند ، اما آنها در واقع روش های بسیار متفاوتی را به کار می گیرند. دندان پزشک ها مشکلات زیادی را برطرف می کنند. از سوی دیگر، ارتودنتیست ها متخصصانی می باشند که بر روی مشکلاتی مانند صاف کردن دندان ها و برطرف کردن پیشامدگی دندان ها تمرکز می کنند.

جهت تصمیم گیری مناسب در مورد نحوه درمان دندان ها، آشنا شدن با چندین تفاوت میان دندان پزشک ها و ارتودنتیست ها حائز اهمیت می باشد:

دندان پزشک ها

یک دندان پزشک مشابه پزشک خانوادگی شما می باشد ، آنها مهارت هایی عمومی دارند و می توانند مشکلات و مسائل رایجی را شناسایی و درمان کنند که به دندان ها، دهان و لثه ها مربوط می باشند.

دندان پزشک ها دارای مدرک عمومی دندان پزشکی می باشند.

آنها در امر ترمیم و نگهداری دندان برای تمامی سنین تخصص دارند. آنها همچنین کارهایی ویژه مانند سفیدسازی دندان ها، روکش پورسلین و تاج دندان را انجام می دهند. برخلاف متخصص ارتودنسی، دندان پزشک ها در دانشگاه هیچ آموزشی را برای قراردهی سیم دندان و ترمیم های مشابه دریافت نمی کنند.

بیشتر دندان پزشک های عمومی کارهای ارتودنسی بیماران خود را به پزشکان ارتودنتیست ارجاع می دهند.

متخصص ارتودنسی

ارتودنتیست ها در امور مربوط به دندان متخصص می باشند و سه سال بیشتر را در دانشگاه صرف یادگیری آموزش ارتودنسی، رشد و توسعه صورت، بیولوژی و بیومکانیک کرده اند (آنها دارای مدرک دندان پزشکی عمومی و مدرک تخصصی ارتودنسی می باشند). تنها بهترین دندان پزشکان اجازه ورود به این دوره ها را دارند.

دکتر ارتودنسی در تمامی امور مربوط به ارتودنسی و فناوری های آن برای کودکان، نوجوانان و افراد بالغ متخصص می باشند.

چه مواردی از درمان ارتودنسی در دسترس هستند؟

با استفاده از دانش و تخصص خود در امر ناهماهنگی صورت و جابجایی دندان ها، دکتر متخصص ارتودنسی می تواند با شما کمک کنند تا بهترین گزینه درمانی را برای خود یا کودکتان انتخاب کنید.

بین صفحه های ثابت و قابل جابجایی، سیم فلزی، گیره های دهان و همتراز کننده ها، شیوه های درمانی مختلفی برای برآورده کردن تمامی نیازها وجود دارند. بهتر است قبل از هرگونه تصمیم گیری با بهترین متخصص ارتودنسی تماس بگیرید، چرا که هر مورد متفاوت می باشد و نیازمند درمان ارتودنسی ویژه ای می باشد.

چه زمانی باید به ارتودنتیست مراجعه کنم؟

شما باید از سن 7 سالگی به فکر ارتودنتیست باشید. زمانی که حرف درمان ارتودنسی در میان است که شامل درمان های پیشگیری، سیم و همترازکننده می باشد، ما پیشنهاد می کنیم که حتما با یک متخصص ارتودنسی کودکان مشورت کنید.

بیماران همیشه باید معاینات و تمیزکاری دندان های خود را به صورت مداوم انجام دهید، چرا که آنها نقش مهمی را در حفظ بهداشت دهان و دندان ما ایفاء می کنند.

ارتودنتیست ها و دندان پزشک ها همیشه با یکدیگر کار می کنند تا بهترین نتایج را برای شما و کودکانتان رقم زنند. اگرچه برای مراجعه به ارتودنتیست حتما لازم نیست توصیه یک دندان پزشک را داشته باشید، اما باز هم همیشه بهتر است قبل از هر کاری توسط دندان پزشک خانوادگی خود تحت معاینه قرار گیرید و سپس درخواست کنید که با ارتودنتیست همکار وی ملاقات کنید.

موارد بیشتر: هزینه ارتودنسی دندان